Så har det gått för den obemannade butiken i Norsjö

Coop i Norsjö utökade sina öppettider med meröppet i december ifjol. Nu ett halvår senare kan butiksägaren Erik Norberg konstatera att initiativet har fungerat bra, trots några incidenter.

Erik Norberg, butiksägare av Coop i Norsjö, tycker att konceptet har fungerat bra och planen är att fortsätta erbjuda Norsjöborna möjligheten att handla obemannat.

Erik Norberg, butiksägare av Coop i Norsjö, tycker att konceptet har fungerat bra och planen är att fortsätta erbjuda Norsjöborna möjligheten att handla obemannat.

Foto: Lennart Enkvist

Norsjö2023-07-04 07:00

Under tidiga mornar och sena kvällar när butiken är obemannad har Norsjöborna möjlighet att handla den där extra litern mjölk som just tagit slut, stilla sötsuget som uppstått mitt i serietittandet eller vad det nu kan vara.

Erik Norberg, butiksägare av Coop i Norsjö känner sig nöjd med satsningen som blivit uppskattad av kunderna.

– Det är trevligt att kunna erbjuda den här servicen.

Att butiken gjort några större vinster tror han inte men menar att det ändå blir en liten bonus.

undefined
Butikschefen Erik Norberg, berättar att de haft några stölder, något som de har även i vanliga fall när butiken är bemannad men tycker i det stora hela att kunderna sköter sig bra.

Erik berättar att de haft några stölder, något som de har även i vanliga fall när butiken är bemannad men tycker i det stora hela att kunderna sköter sig bra.

– Det har gått bra, vi har haft några incidenter, men inget mer än vad vi räknat med. Det är jättekul att kunderna uppskattar och använder det. Som kund tror jag att man är ganska väl medveten om att man är övervakad när man går in, man legitimerar sig ju med bank-id så vi vet vilka de är när de går in.

Till en början valde Erik att stänga butiken en timme tidigare, främst för personalens skull men återgick snabbt till de gamla öppettiderna.

– Jag förstod att mina kunder gick rakt över gatan och handlade, då blev valet ganska enkelt.

Handla obemannat

I de flesta butiker loggar man in med bank-id.

I vissa butiker scannar man med mobilen och i andra med skanner.

Ofta sker betalningen via mobilen och det brukar i vissa fall finnas flera betalsätt, bland andra swish.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!