Framtidsdagarna genomfördes torsdag–fredag för eleverna i årskurs åtta och nio och på språkintroduktionen. Den första dagen var späckad med studiebesök medan dag två ägnades åt workshops.
Norsjö Trä var ett av företagen som slog upp sina portar för eleverna. Där berättade ägarna Ralf och Frank Signarsson om företaget innan det blev dags för en rundvandring på fabriksgolvet.
Många frågor
Eleverna hade också förberett sig med ett batteri av frågor: vilken utbildning krävs, hur mycket tjänar man, är det kul att jobba här?
Lovisa Hallén och Jonathan Häggbom i årskurs åtta verkade nöjda efter besöket.
– Kul att avbryta skolan och komma bort, tycker Lovisa.
Har ni besökt några företag förr?
– Ja, för några månader sedan var vi på Trätrappor, berättar Jonathan.
Jag vill bli bilmekaniker. Jag gillar bilar, motorer och sånt.
Han vet inte vad han ska gå på gymnasiet eller satsa på för yrke. Men för Lovisa känns framtiden utstakad:
– Jag vill bli bilmekaniker. Jag gillar bilar, motorer och sånt, säger hon.
Om allt går som det är tänkt ska framtidsdagarna bli återkommande. Beatriz Axelsson, tillväxtchef på Norsjö kommun, berättar att det finns flera orsaker till satsningen.
Måste rekrytera
En är att Norsjö har tappat mycket i samarbete skola–näringsliv enligt Svenskt Näringslivs årliga företagsranking.
– Det fanns ett samarbete för länge sedan och det vill vi återuppliva. Vi har också tagit fram en handlingsplan för skola näringsliv, säger hon.
I grund och botten handlar mycket om att arbetsgivarna behöver rekrytera. Där är ungdomarna en viktig resurs, inte minst de nyanlända.
Framtidsprogram
– Vi ser att det finns ett stort behov, både inom offentlig sektor och i näringslivet, säger Beatriz Axelsson, som även kopplar satsningen till kommunens framtidsprogram och nya vision:
– Vi måste både behålla den befolkning vi har och locka till oss ny. Det är en helhetsbild för att utveckla Norsjöbygden.