Hittade korv doppad i glykol: "Satte tungan mot korven"

I förra veckan möttes hundägare i Boden av en obehaglig uppmaning: "Lämna ej hunden här! Någon har lagt ut korv doppad i glykol kring området". På måndagen var den borttagen.

Varning fanns intill entrén till Lidl i Boden. På måndagen var den borttagen.

Varning fanns intill entrén till Lidl i Boden. På måndagen var den borttagen.

Foto: Lena Tegström

Norrbotten2024-02-20 09:00

Tommy Boqvist hittade korvarna utanför Lidl i Boden innan öppning i fredags, rapporterar NSD.

– Vi städar bland kundvagnarna och på utsidan, jag jobbar på Samhall. Jag såg korvbitarna spridda på marken och plockade upp dem. Jag luktade på dem och satte tungspetsen mot korven. De var söta och det ska inte sådan korv vara.

undefined
Tommy Boqvist upptäckte på fredag morgon korvbitar vid entrén till Lidl i Boden. När han smakade på dem smakade de sött, som glykol.

Glykol är giftigt för hundar och andra djur och är skadligt för njurarna, hjärtat och nervsystemet och har en söt smak.

Det krävs inte mycket glykol för att en hund ska bli förgiftad. Symptomen på förgiftning kan visa sig snabbt. Om hunden blivit förgiftad blir den först väldigt törstig, kissar mycket, blir vinglig och kräks. Då behöver den snabbt komma till en vetrinär. 

Den som hade placerat ut korvarna hade lagt dem där hundar brukar sitta och vänta på husse eller matte utanför affären. Tommy Boqvist slängde alla korvbitarna.

– Så ska man inte bete sig. Jag är själv hundägare. Det var tur att han eller hon som gjort det inte var där, säger Tommy Boqvist.

Han la ut en varning på Facebook, men vet inte om någon polisanmälan gjorts. Han sa till personalen inne i butiken.

Polisen har inte fått in någon anmälan om händelsen på måndagen. Om det skulle komma in en sådan skulle rubriceringen bli förgöring och leda till böter eller fängelse.

undefined
Undansopade löv kring ett träd i Ögårdsparken i Malmö i mellandagarna 2023 där en äldre kvinna sågs placera ut degknyten och glasbitar. Vittnen tillkallade polis. Kvinnan är misstänkt för förgöring.

I Boden har det spekulerats om någon tagit intryck av den hundplågare som sedan tidigare satt skräck i Malmös hundägare. Där har flera hundar behövt opereras sedan de fått i sig mat som preparerats av någon som ville skada dem. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!