För ett år sedan gick Anki Lundmarks dröm i uppfyllelse, en helt egen verkstad. Det som blev pricken över i:et var när hon och sambon Rasmus Edström var och tittade på huset i Lund. Eftersom det redan fanns en befintlig lokal på gården som kunde fungera som verkstad var valet inte svårt.
– Läget passar oss perfekt, både på landet och nära stan. Lokalen i ladugården var så pass bra så det var bara ett plus. Det enda som behövde göras det var att måla väggarna och inreda som jag ville ha det. Jag fick hjälp av min sambo och mina föräldrar, säger Anki.
I verkstaden finns metervis med ull och linnetyger i klassiska varma toner. Möbeltapetsering handlar om att bevara, reparera, förnya och ge slitna möbler nytt liv.
Ända sedan barnsben har Anki haft ett brinnande intresse för att pyssla med möbler och att hjälpa kompisar att inreda och möblera om. Hon samlade på sig mängder med möbler för kommande projekt och en del står fortfarande kvar hos föräldrarna i Arvidsjaur. I två år studerade hon möbelrenovering på Älvsby Folkhögskola.
– Utbildningen var väldigt fri, så kreativiteten bara flödade och man blev väldigt inspirerad av klasskamraterna. Ibland kunde vi vara där till sent på natten. Det känns viktigt att man har underhållit sina kunskaperna, så man inte glömmer bort det man lärt sig, och det är ju så kul, säger Anki.
Sedan lokalen stod klar har Anki både jobbat på sitt vanliga jobb och med möbeltapetsering på sin lediga tid och sedan har jobbet med möbelrenovering bara eskalerat.
I sommar har hon och Ulla-Greta Stoltz jobbat med att renovera möblerna på Olearys under två månader.
– Det har varit en bra sommar för att ta på sig ett sådant stort jobb. Vi har bland annat stansat och klätt 621 knappar, berättar Anki.
Under åren har Anki även gått en inredningsutbildning, samlat på sig och investerat i en hel del maskiner. Hon tar även på sig inredningsuppdrag och nu håller hon på att inreda ett nytt kafé i Glommersträsk, och även ett badrum som ska inredas.
– Min stora dröm är att designa en egen möbel och kunna använda favorittyger som linne eller ull, och kanske så småningom anordna inspirationskvällar. Än så länge är företaget namnlöst, men det kommer ett namn snart, säger Anki hemlighetsfullt.