Förskola i Luleå inrymd: ”Upplevde att personer filmade”

En förskola i Luleå har inrymts under tisdagsförmiddagen, det skriver NSD.
Inrymningen skedde efter att tre maskerade personer stått utanför grinden och en upplevdes filma in mot förskolan.

Barnen på en förskola i Luleå inrymdes under tisdagen. Arkivbild.

Barnen på en förskola i Luleå inrymdes under tisdagen. Arkivbild.

Foto: Hasse Holmberg/TT

Luleå2025-02-25 13:24

Rektorn säger till NSD att pedagoger på förskolan uppmärksammat tre maskerade personer utanför grinden. De ska ha haft huvor på sig som dolt deras ansikten.

– En av våra pedagoger upplevde att en av personerna filmade in mot förskolan, och då gjorde vi en inrymning, säger rektorn till tidningen.

Föräldrar till barnen har informerats.

– Vi har följd de rutiner vi har. Bland annat har vi låst dörrarna och kontaktat polisen, som varit hit. Det är ingen stor oro och vi kommer att återgå till vanliga rutiner i morgon, säger rektorn.

Åsa Mjörndal, kommunikatör vid polisens regionledningscentral, berättar för NSD att polisen varit på plats, men inte påträffat några personer och inte heller upprättat någon anmälan.

Barnen kommer att hållas inne resten av tisdagen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!