Ny marknad i Europa för Lövångers Bygg

Lövångers bygg har inlett ett samarbete med den nederländska småhusleverantören Huisje van Hout.
– Det är jättekul, säger vd Jonas Sjölin till Norran.

Huijse van Hout rider på den nederländska småhustrenden.

Huijse van Hout rider på den nederländska småhustrenden.

Foto: Pressbild

Lövånger2024-12-09 18:00

Bakgrunden är den småhustrend som sveper fram över Nederländerna, driven av höga boendekostnader och fokus på miljövänliga alternativ. Huisje van Hout letade efter leverantörer som uppfyllde deras önskemål fick upp ögonen för Lövångers Byggs produkter och inledde ett samarbete.

Företaget drivs av svenskfödda Theresa Lemcker och hennes man Olivier.

– Att köpa mark i Holland är dyrare än i Sverige. Därför väljer många att bygga småhusboende. Vi levererar främst Attefallshus och fritidshus idag men ser en ökad efterfrågan på tiny houses, Theresa Lemcker i ett pressmeddelande.

Tiny Houses är små och funktionella bostäder som vanligtvis har en yta på mindre än 50 kvadratmeter men utrustade med alla nödvändiga bekvämligheter. De är också byggda miljömedvetet, med energieffektiva funktioner och användning av hållbara material.

– Att Huisje van Hout väljer Lövångers Bygg som leverantör är för deras möjlighet till flexibilitet, hög kvalitet och snabba leveranstider, fortsätter Theresa Lemcker.

undefined
Jonas Sjölin, vd för Lövångers Bygg är nöjd med det nya samarbetet.

I Lövånger ser man också positivt på samarbetet som till en början gäller fyra hus under november-december.

– Alla är nöjda i alla led. Therese har köpt och provmonterat med egna snickare. Det här är jättebra för vår vinterproduktion, då det annars kan vara lite lågsäsong i den här branschen, säger Jonas Sjölin som planerar att vid tillfälle åka till Nederländerna och följa arbetet.

– Detta kommer att bli en superintressant marknad att följa, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!