Norran har tidigare rapporterat om stölder från gravar, ett fenomen som finns på flera olika platser i kommunen. Så även i Lövånger, där Jonas Gustafsson arbetar.
– Varje år sedan jag började jobba här har det varit ett par personer som berättar att det försvunnit saker från gravarna. Det rör sig oftast om krukor eller lyktor som har försvunnit, men ibland har planterade blommor försvunnit, säger han.
Han berättar att det är beklämmande att folk får saker stulna från gravar, och att det är svårt för personalen att se om någonting stjäls.
– Vi kan inte direkt stoppa någon som plockar bort en lykta, eller jobbar med blommor, eftersom att kyrkogården är en plats där alla ska kunna vara för att besöka sina anhöriga och vänner.
Vid vårstädningen varje år kommer det ett antal personer som har märkt att deras lyktor har försvunnit, men de sparas av kyrkogården, så att man kan återställa lyktan.
– Som det ser ut för oss har vi inte ett jättestort problem med stölder, men det försvinner saker varje år. Det känns bedrövligt att folk tar saker från andras gravar.
En del av sakerna som stjäls är väldigt specifika och lätta att känna igen.
– Den sortens saker går egentligen inte att ha på samma kyrkogård, eftersom att ägaren känner igen den. Så jag tror att man tar sakerna och flyttar det till en annan grav som man har på ett annat ställe, säger Jonas Gustafsson.