Bron ligger strax söder om Nolbyn utanför Lövånger och har haft täta inspektioner under en tid. I augusti fattade Trafikverket beslutet att stänga bron för trafik av säkerhetsskäl.
Boende i närheten har fått ta en alternativ utfart till E4 via Nolbyn som ligger strax norr om byn. Boende söder om byn har precis som tidigare kunnat ta den södra utfarten till E4.
Nu står det klart att en ny bro ska levereras om två veckor. Detta medför att schaktning och utgrävning av den gamla bron kommer att påbörjas någon gång nästa vecka.
”Ovanstående är med visst förbehåll då leverantören i sin tur har utmaningar med materialleveranser med hänsyn till världsläget och stålleveranser som påverkats kraftigt på grund av kriget i Ukraina”, skriver Trafikverket i ett mejl till Norran.