SPF Seniorerna Norrbottens sommarting i Sörbyn

Torgny Johansson och Kurt Hägglund hjälps åt med flagghissningen vid SPF Seniorernas sommarting i Sörbyn.

Torgny Johansson och Kurt Hägglund hjälps åt med flagghissningen vid SPF Seniorernas sommarting i Sörbyn.

Foto: Privat

Livsstil & fritid2018-08-16 16:36
undefined
Torgny Johansson och Kurt Hägglund hjälps åt med flagghissningen vid SPF Seniorernas sommarting i Sörbyn.

Omkring 500 pensionärer från hela länet deltog i SPF Seniorernas Sommarting i Sörbyn.

-Ett trevligt arrangemang, summerade förbundsordförande Eva Eriksson, som medverkade vid tinget.

Tinget hölls i strålande sommarväder i natursköna Sörbyparken där dansrotundan var fullsatt då tinget invigdes av Bodens kommunalråd Inge Andersson.

-Önskar er all lycka till med tinget. Jag vet att pensionärerna driver många viktiga frågor inför höstens val, sa han bland annat.

Eva Eriksson, dagens huvudperson, talade om SPFs viktigaste valfrågor.

-Vi pensionärer utgör 27 procent av valmanskåren. Om vi är eniga kan vi påverka politiken med stor kraft. Vill de ha våra röster måste de också leverera. Idag är vi pensionärer mer benägna att byta parti för att lägga vår röst på den bästa äldrepolitiken, sa hon.

Eva Eriksson nämnde bland annat förändring av pensionssystemet, stärkning av primärvården i hela landet och att personalen i sjukvård och äldreomsorg får tillräckliga kunskaper om åldrandet och dess sjukdomar.

Sen levererade hon ett faktum som skakade om åhörarna.

-Vi måste också satsa för att motverka äldres psykiska ohälsa. Varje dag tar en senior livet av sig på grund av bristande resurser och kompetens. Det kan vi aldrig acceptera.

Eva Eriksson överraskade också alla genom att kliva in i Sånggruppen Rubus som underhöll på scen.

På programledarens fråga till publiken om de kände igen gruppens nya sångerska, ”den parante damen i den sommargula klänningen” var det cirka tio stycken som räckte upp armen.

Förvåningen och responsen var påtaglig och applåderna kraftiga då hon presenterades.

För underhållningen på scen svarade, förutom Rubus, sångerskan Christina Aasa Bygdell, med Thomas Bergeskans vid pianot, Maria Ruottinkoski och Seppo Härkönen samt dansorkestern SingAndString.

Under dagen kunde intresserade också lära sig hjärt- och lungräddning samt hur en hjärtstarter används. Kunskaperna förmedlades av föreningen Hjärtlung Luleå.

Tipsrunda, boule, pilkastning och kubb var andra aktiviteter som erbjöds.

KG Aasa

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!