Sjöbottens EFS-förening firade sitt 109:e verksamhetsår med god middag, trevlig samvaro och årsmöte med 32 olika gudstjänster att summera.
Ur årsberättelsen kan nämnas:
En aktiv syförening som regelbundet träffas och vid avslutningens missionsauktion blev nettot 35-tkr.
En bibelstudiegrupp har samlats kring Lars-Olov Erikssons bok Vägen vidare med Ulf Norrby som ledare.
Våra barn och ungdomar har alltid varit en viktig uppgift i EFS arbete t.ex. glasscafe, minimusikal tillsammans med Bureå och
Ö Falmark samt Lucia, förståss. Numera kallas arbetet SALT,
Barn och unga i EFS, och deras insamlingar har de senaste 35 åren genererat 540-tkr till projektet BIAL. (Barn i alla länder)
Under året har föreningen stöttat Stadsmissionen, Gideoniterna och olika missionsprojekt.
Bureå församling har inbjudit EFS föreningarna till temadag på Munkviken, ett uppskattat initiativ till samarbete och inspiration.
109-åringen återvalde en något yngre styrelse med Pär Marklund, Liselott Åström, Wiktoria Moberg, Gunilla Nilsson Marianne Hedman och nyval av Pia Fahlgren.
Årsmötet avtackade Annika Stenlund som under 24 år oförtrutet fungerat som sekreterare, en enastående insats.
Gunnar Hedman