Luciatåget bjöd på fint sångprogram

Sjöng vackert. Lucian Nelly Sjöberg med uppvaktning.

Sjöng vackert. Lucian Nelly Sjöberg med uppvaktning.

Foto: Sjöng vackert. Lucian Nelly Sjöberg med uppvaktning.

Livsstil & fritid2014-12-09 13:10

När andra ljuset i advent skulle tändas inbjöd Skråmträsk EFS- förening till julfest i bönhuset. Lokalen blev fullsatt av barn, föräldrar, mor- och farföräldrar och andra som kommit för att uppleva adventsstämning. Anna Holmström hälsade välkommen och efter psalmsång tågade lucia med tärnor, och en pepparkaksgubbe, in under sång. Luciatåget bjöd på ett gediget sångprogram med många kända sånger ackompanjerade av Ellinor Båverman.

För övrigt bestod programmet av diktläsning, en bildberättelse om katten som var med i Betlehems stall den första julnatten, samt intressant information om en del av EFS arbete i Etiopen. Inger Lundström som visade bilder från sin resa i Etiopien med glimtar från arbetet med gatubarn och bland människor i ett fängelse.

Efter Ingers berättelse gjordes en insamling, som går till arbetet med gatubarnen. Före fikat kom två tomtar som blev populära bland barnen.

Gertrud Hellgren

undefined
Sjöng vackert. Lucian Nelly Sjöberg med uppvaktning.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!