Kafékväll för nya medlemmar

Hillevi Forsgren Johansson gav tips och råd till åhörarna. Foto: Elisabeth Wiklund

Hillevi Forsgren Johansson gav tips och råd till åhörarna. Foto: Elisabeth Wiklund

Foto: Norran

Livsstil & fritid2019-04-23 09:28

Tisdagen den 9 april anordnades den nu traditionsenliga kafékvällen för Skellefteå trädgårdssällskaps nya medlemmar.

Det är den kvällen då alla medlemmar har möjlighet att köpa de så kallade samköpsprodukterna. Flytande gödsel, pelletsgödsel, täckdukar, planteringskrukor och mycket annat som trädgårdsvänner kan tänkas behöva fanns framdukat. För de 60-talet besökare som sökt sig till ”Seminariet”.

undefined
Hillevi Forsgren Johansson gav tips och råd till åhörarna. Foto: Elisabeth Wiklund

På kvällen berättade och tipsade föreningens egen Hillevi Forsgren Johansson om hur man bäst anlägger sin nya/gamla trädgård.

Efter försäljning och fördrag var det fika i vanlig ordning och tjejerna i köket hade som brukligt gjort ett strålande jobb. Under fikat kunde man köpa lotter med populära vinster som medlemmarna själva skänkt.

En bra kväll som ordnades i samarbete med Studieförbundet vuxenskolan.

Elisabeth Wiklund

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!