Ewa och Aino om gott liv för äldre

Kommunala Pensionärsrådets representant Aino Marklund + Ewa Larsson, Skellefteå kommun.

Kommunala Pensionärsrådets representant Aino Marklund + Ewa Larsson, Skellefteå kommun.

Foto: Privat

Livsstil & fritid2018-03-19 13:15
undefined
Kommunala Pensionärsrådets representant Aino Marklund + Ewa Larsson, Skellefteå kommun.

Verksamhetsutvecklare Ewa Larsson, Skellefteå kommun och Kommunala Pensionärsrådets representant Aino Marklund besökte pensionärsföreningen Vision vid mars månadsmöte och beskrev hänryckande deras uppdrag för oss.

Ewa Larssons område är genom ”Passion för livet” att ge seniorer kunskap och verktyg för att skapa ett hälsosamt liv. Mötets deltagare inspirerades att själva ta aktivt ansvar för ett förebyggande levnadssätt fokuserat på: Trygghet i hemmet, personligt förändringsarbete genom sund livsstil, socialt nätverk, mat och dryck och fysisk aktivitet.

Aino Marklund berättade om arbetet i KPR och att uppgiften enligt reglementet är att förstärka inflytandet i alla kommunala frågor som rör äldre invånare. KPR kräver fler trygghetsboenden för äldre. Över 800 personer står idag i kö till särskilt boende. I de serviceboenden som finns idag bor till största delen åldringar med dementa besvär.

Hon påpekade också behovet av att höja statusen för de anställda i hemtjänsten. Vi ska ju bo kvar i hemmet så länge som möjligt. Vision ställde sig bakom KPR:s uttalande om behovet av fler trygghetsboenden.

Ett litet quiz/frågesport gjordes och av de sju med alla rätt drogs tre vinnare som fick var sin SM-mössa.

Avslutningsvis blev det som vanligt gratisfika.

Gunvor Bergh

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!