”Viktigt visa upp de stora olikheterna”

Bredsele Park utanför Kusfors, Norsjö, var ett av nedslagen vid det pågående EU-mötet i norr. Ett möte där delegaterna får se flera sidor av regionen – spetsteknik och nya innovationer men också vådan av de stora avstånden och sviterna efter årtionden av utflyttning.

Det var Erik ”Vilde kocken” Brännström som stod för middagen vid EU-mötet i Bredsele Park. Här serverar han Marija Elena Borg, delegat från Malta.

Det var Erik ”Vilde kocken” Brännström som stod för middagen vid EU-mötet i Bredsele Park. Här serverar han Marija Elena Borg, delegat från Malta.

Foto: Lennart Enkvist

Kusfors2023-06-08 16:00

I veckan står Norsjö, Skellefteå och Luleå som värd för ett EU-möte där drygt 50 delegater från alla medlemsländer deltar.

Det handlar om arbetsgruppen för strukturåtgärder och de yttersta randområdena, SMOR, som hanterar frågor som rör sammanhållningspolitiken och insatser för glesa och utsatta regioner inom EU.

undefined
Lars och Martine Westerlund berättade om vad som händer i Kusfors med omnejd och hade också med sig nyinflyttade Adrian och Simone Wettenschwiler från Schweiz.

Under besöket får delegaterna lära sig mer om den samhällsomvandling som pågår i Västerbotten och Norrbotten, samtidigt som de får en inblick i de behov som finns i området.

– När man får se det med egna ögon blir det tydligt att olika områden har sina speciella utmaningar, sa Marija Elena Borg, Malta, när gruppen på onsdagen besökte Bredsele Park.

undefined
Gruppen som kom på besök består av tjänstemän som representerar olika regeringar, här Marija Elena Borg, Malta, Loukia Bakalouris, Cypern, och Hrvoje Butigan, Kroatien.

Här fick de bland annat ta del av lokalproducerad mat som Erik ”Vilda kocken” Brännström tillagade ute i det fria och lyssna på vittnesmål från engagerade bybor som bestämt sig för att skapa en framtid här.

undefined
Lokalproducerade livsmedel var ett tema på onsdagens program. Erik ”Vilde kocken” Brännström lagade maten ute i det fria och berättade om de olika rätterna.

Till exempel fick delegaterna veta att de så kallade pärlbandsbyarna ökar i befolkning och att det byggs nya hus här. Samtidigt måste många familjer ha två bilar, eftersom avstånden är långa och det är ont om kollektivtrafik.

– Vi tycker att det är viktigt att visa upp inlandet och de stora olikheterna som finns mellan kust och inland, sa Norsjös kommunchef Eleonore Hedman.

undefined
Bredsele Park har genom åren varit både dansställe, idrottsanläggning och flyktingläger. Nu har även ett EU-möte hållits där.

Innan gruppen kom till Kusfors hade de besökt Svedjan ost utanför Kåge och tidigare på dagen var de på Hybrit i Luleå. Sedan bar det iväg till Skellefteå där nya möten och besök väntade, bland annat på Northvolt.

För de norrländska värdarna gäller det att visa upp så mycket som möjligt under EU-mötet. För i potten ligger också stora pengar i form av EU:s strukturfonder.

undefined
Rickard Carstedt, regionråd för regional utveckling och ordförande för strukturfondspartnerskapet Övre Norrland, var en av deltagarna på mötet.

Det är pengar som för Norsjös del bland annat har finansierat bredbandsutbyggnaden, Bastuträskterminalen och många besöksmål. Nu gäller det för kommunerna och regionerna att visa vad de har gjort och även peka på vad de kan bidra med framöver.

Frågan är extra aktuell just nu, då det pågår en halvtidsöversyn av EU:s budget och den nya fonden för en rättvis omställning är av stort intresse för Västerbotten och Norrbotten.

undefined
Middagen dukades upp i danssalongen på Bredsele Park. Mellan tuggorna hölls det också några kortare föredrag.

– Vi vill ju inte att pengarna till Sverige ska minska, säger Eleonore Hedman.

EU-mötet i Norsjö, Skellefteå och Luleå den pågår mellan den 6 och den 9 juni och är ett led i Sveriges ordförandeskap under det första halvåret 2023.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!