Familjeföretaget driver, förutom sin hotellkedja, även kedjan Bishops Arms. Närvaro i staden har de alltså haft i några år.
Nu ska de ge sig i kast med kulturhushotellet, och Bicky Chakraborty sade att det inte blir främmande.
- Två av våra övriga hotell har samarbete med kulturarenor. Det är en kongressanläggning i Örebro och ett konserthus i Växsjö.
Avtal inte helt klart
Det Skellefteå Stadshus AB skrivit tillsammans med Elite Hotels of Sweden är en avsiktsförklaring.
- Det behövdes så att både vi och de kan gå ut med den här nyheten. Det behövdes också så att vi kan meddela de övriga intressenterna att de inte blir vår partner, säger kommunalrådet Lorents Burman.
- Nu får vi andrum att göra detaljerna klara och tror att det slutliga kontraktet kan skrivas på till hösten.
- Men det är inget som fattas som vi skulle kunna bli oense om, det är mer detaljer, tillägger han.
35 hotell i drift
Bicky Chakraborty berättade att hans hotellkedja har 35 hotell, och ytterligare två som är beslutade men inte i drift. Alla är belägna i Sverige. Här i norr finns i de i Luleå, Piteå, Umeå, Örnsköldsvik och Sundsvall.
- Vi har en årsomsättning på 2,5 miljarder och sysselsätter 5 500 personer, sade han på presskonferensen som i dag hölls i The Great Northern, Skellefteå.
Lorents Burman sade att kommunen är glad över att få Elite Hotels som gäst.
- Det här beskedet har varit efterlängtat av många i stan, och vi är glada över att förhandlingarna nu nått så här långt, sade han. Bicky är en erfaren hotelledare, han har varit i branschen i 40 år. Det känns tryggt med hans företag.
Tidigare artiklar
Norran berättade i går om de intensiva förhandlingar som förts, samt gav en bakgrund till hela historien om kulturhuset. Här är de:
Klart vem som ska hyra kulturhusets hotell, tillkännages i morgonSå säger Kristofer Lundström, den tidigare tilltänkte hotellchefenDagens TV-inslag hittar du här:
Elites ägare: ”Det gamla har charm, det nya måste skapa charm”Lorents: ”Det här är ett steg i fortsatt utveckling av Kulturhuset”Kommunen presenterar företaget som ska driva kulturhusets hotell