Det är en gråkall septemberkväll när Norran möter upp några av de föräldrar som berörs. Vi ses på en parkeringsficka på södra sidan om Medledammen.
På andra sidan älven syns Medle, resan dit tar normalt bara ett par minuter med bil från Klutmark. Men sedan Statkraft började reparera den ena dammluckan i somras är vägen helt avstängd mellan 06.00 och 18.00 på vardagar, vilket innebär att föräldrarna istället får köra via Krångfors eller Skellefteå för att lämna barnen på förskola och skola, en omväg på flera mil. För att lösa transporten erbjuds skolskjuts med buss via Krångfors.
– Resan tar 45 minuter och bussen går redan 6.45 så barnen är på skolan 40 minuter innan skolan börjar, vilket gör att skoldagarna blir väldigt långa. Vägen är smal och hemsk, inte minst vintertid, vilket inte känns tryggt och det har hänt flera gånger att busschauffören inte har hittat, säger Elin Jonsson, som är mamma till två skolbarn och två yngre barn.
– Jag undrar också vem som har ansvaret för mina barn, som inte har fritids, från att de kommer till Medle med skolbussen och fram tills skolan börjar? Det som känns värst är att barnen drabbas på det här viset.
Anna Norlén bor också i Klutmark med sin familj och hon delar Elins uppfattning,
– Det känns inte alls bra. Det skapar stora problem för många familjer och det är svårt att få ihop vardagen. Det har ju inte funnits någon samverkan mellan Statkraft, kommunen och Trafikverket och informationen om vilken väg skolbussen skulle åka kom väldigt sent, strax innan skolstart, säger hon.
Vilka konsekvenser får detta för er?
– Eftersom det blir en sådan lång omväg om man vill ha sitt barn på fritids i Medle innan skolan har vi tagit beslutet att vår yngsta inte får gå fritids mer, vi får inte ihop det. Så han får åka skolbussen trots att han nog hade behövt vara på fritids ett år till.
Föräldrarna är kritiska till att ingen beslutsfattare verkar ha förstått hur broavstängningen påverkar barnen. Elin Jonsson och Anton Andersson berättar att de skjutsar sin son till förskolan i Medle två gånger i veckan och att resan nu tar upp emot 70 minuter längre.
– Det är ju som att skjutsa honom till Ursviken, säger Elin och Anton fyller i:
– Nu när de stänger av Lejonströmsbron kommer det inte bli många gånger vi åker med honom till förskolan.
Reparationsarbetet av dammen beräknas pågå till den 22 april 2022. Några av föräldrarna har varit i kontakt med Statkraft angående situationen, men svaret de fått är att det inte finns någon annan lösning.
– Det är svårt att begripa varför man inte kan låta vägen vara öppen en stund på morgonen och en stund på aftonen. Vi går förbi här varje dag och det är aldrig något på bron som är i vägen för trafiken, säger Anton.
Föräldrarna är också kritiska till att kommunen inte gjort mer.
– Skellefteå kommun borde ju ha ett stort intresse i att lösa detta för de har ju ansvar för de barn som bor i Klutmark och går på skolan i Medle, säger Anton.
– Flera av barnen har dessutom fritidsaktiviteter och kompisar som det nu är svårt att besöka och samma sak gäller barnen i Medle. Det känns som att ingen vuxen hade accepterat det här, men barnen kan man köra över hur som helst, säger Elin.