Uppgifter: Hotfulla klottret hade koppling till Örebroskjutningen

På onsdagen ledde ett hotfullt klotter till att polisen kallades till Kågeskolan.
Enligt Norrans uppgifter ska klottret ha haft koppling till skjutningen på Campus Risbergska i Örebro.
Rektorerna Linda Holmqvist och Anders Grundström är förtegna om klottrets innehåll.
– Vi kommenterar inte det, säger de.

Efter branden på Kågeskolan fick hela klasser byta lokaler för att undervisningen skulle gå ihop. Detta är ett skäl till att elever kan ha upplevt skolan som stökig den senaste tiden, menar rektorn Linda Holmqvist. Arkivbild.

Efter branden på Kågeskolan fick hela klasser byta lokaler för att undervisningen skulle gå ihop. Detta är ett skäl till att elever kan ha upplevt skolan som stökig den senaste tiden, menar rektorn Linda Holmqvist. Arkivbild.

Foto: Malin Christoffersson

Kåge2025-02-23 12:26

På onsdagen upptäcktes ett hotfullt klotter inne på en toalett på Kågeskolan. Polis kallades till platsen som spärrades av. Hotet bedömdes snart inte vara allvarligt och skoldagen fortsatte som vanligt för eleverna och personalen.

Anders Grundström och Linda Holmqvist är två av rektorerna för Kågeskolan. Norran har uppgifter om att klottret hade en direkt koppling till skolskjutningen i Örebro, men det vill rektorerna inte gå in på.

– Vi väljer att inte kommentera vad som stod i klottret eftersom det pågår en polisutredning. Vi låter dem få utreda detta i lugn och ro, säger Anders Grundström.

Hur har eleverna reagerat på det här?

– Eleverna har varit lugna, det är ingen stress på skolan, säger Linda Holmqvist.

Anders Grundström håller med:

– Precis, de var mer nyfikna. När det kommer polis till skolan vill de veta vad som hänt.

undefined
Anders Grundström och Linda Holmqvist är två av rektorerna för Kågeskolan. De vill inte kommentera uppgifterna om att klottret hade koppling till skjutningen i Örebro. Arkivbild.

Enligt rektorerna ska det hotfulla klottret ha hittats av en vuxen person och få elever hann se det. Där och då var det viktigaste för skolans ledning att så snart som möjligt kunna avgöra graden av allvar i hotet, varför de kontaktade polisen. Därefter var det fokus på att få ut information till vårdnadshavare, berättar de.

Vi har uppgifter om att det är en elev på skolan som klottrat, kan ni bekräfta det?

– Återigen får vi hänvisa till att det pågår en polisutredning, vi avvaktar och ser vad de kommer fram till, säger Anders Grundström.

Vi har fått höra att det kan vara stökigt på skolan, stämmer det?

– Det är inte stökigare här än på andra F-9-skolor, säger Anders Grundström och fortsätter:

– Tidigare har det varit stökigt utanför skolan på kvällstid, men det har med årstiden att göra. Nu är det lugnt.

Linda Holmqvist håller med, Kågeskolan sticker inte ut som en stökigare plats än andra skolor, menar hon.

– Precis som på andra skolor har vi elevgrupper som vi jobbar extra mycket med. Sedan har vi nyligen haft en brand i våra lokaler också.

Hon syftar på branden i skolans slöjdsal i december som gjorde att flera klassrum inte gick att använda. Många elever påverkades då årskurser fick omlokaliseras för att undervisningen skulle gå ihop.

– Det är många saker som spelar in.

Veckans klotter är inte det enda som hittats på skolan. Enligt uppgifter till Norran ska det finnas mer klotter, så som ett hakkors inristat i pojkarnas omklädningsrum. Anders Grundström säger att varje gång något sådant upptäcks så tar skolan tag i det.

– Så fort vi ser det utreder vi vem som har gjort det, och pratar med personen om varför och om hen vet vad det står för, och så vidare, säger han.

En elev som vi haft kontakt med säger att hen tycker det är olustigt, att man inte känner sig trygg på skolan. Vad säger ni om det?

– Man kan vara otrygg på olika sätt. Vi gör undersökningar och försöker att jobba förebyggande men det kommer aldrig att bli 100 procent tryggt, även om vi försöker. Jag förstår att en elev kan känna sig otrygg när det kommer polis till skolan och man inte vet vad som har hänt. Men vi arbetar hela tiden med att skolan ska vara en så trygg plats som möjligt, säger Linda Holmqvist.

Ni bedömer att det är tryggt på skolan?

– Ja, svarar Anders Grundström och Linda Holmqvist.

Artikeln har uppdaterats.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!