Skellefteföretag säljer 188 lägenheter

Skellefteföretaget Contractor har gjort klart med en av företagets största affärer någonsin. Förvärvare är SEB Arkadia Bostad.
Försäljningen gäller 188 lägenheter på bostadsområdet Bikarlen i Kåge.

Contractorkoncenen säljer 188 nya lägenheter i Kåge till en SEB-anknuten fastighetsfond. Illustration från Contractors hemsida.

Contractorkoncenen säljer 188 nya lägenheter i Kåge till en SEB-anknuten fastighetsfond. Illustration från Contractors hemsida.

Foto: Bild från Contractor.

Kåge2022-05-29 12:55

Värdet på affären beräknas till cirka 300 miljoner kronor, berättar Contractor på hemsidan.
– Det känns jätteskönt att allt nu är i hamn och att det blir en stabil aktör som delar våra värderingar som tar över. De satsar på ett långsiktigt ägande, säger Fredrik Andersson, koncernchef på Contractor.

undefined
Contractorkoncenen säljer 188 nya lägenheter i Kåge till en SEB-anknuten fastighetsfond. Illustration från Contractors hemsida.

Contractor skrev tidigare om projektet på hemsidan: ”Bostadsprojektet kommer inte att ägas av Contractor på sikt, utan just nu pågår ett arbete med att hitta en fastighetsägare som förvärvar fastigheterna”. Detta har nu skett.

SEB Arkadia Bostad är en fastighetsfond som riktar in sig på den svenska hyresrättsmarknaden med inriktning på miljövänliga hyresrätter och trygghetsboenden utanför storstäderna

undefined
”Det här lär inte vara vår sista affär med SEB Arkadia Bostad. Vi hoppas på fler samarbeten med dem längs Norrlandskusten framöver” säger Fredrik Andersson.

– Hela Birkarlen-bygget är Svanenmärkt och det var en förutsättning för att affären skulle bli av. SEB Arkadia har en tydlig miljöprofil och den genomsyrar allt de gör, säger Fredrik Andersson.

Bostadsområdet Birkarlen i Kåge började byggas i slutet av 2021. Husen är tvåvåningshus med loftgång och lägenheterna är ettor, tvåor och treor, från 31 kvadratmeter till 70 kvadratmeter stora.

Birkarlen är ett samarbetsprojekt som involverar flera delar av Contractorkoncernen: Contractor Holding är beställare, Contractor Mark har genomfört anläggningsarbetet, Jörnträhus har konstruerat koncepthusen och levererar husstommarna medan Contractor Bygg Skellefteå ansvarar för totalentreprenaden.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!