S: Inte beredda att riskera Systembolaget

Socialdemokraterna krÀver att Systembolagets monopol sÀkras. Regeringen mÄste begÀra ett förhandsbesked frÄn EU om huruvida alkoholmonopolet hotas om gÄrdsförsÀljning tillÄts, menar S.

Varor plockas upp och fylls pÄ i hyllorna pÄ Systembolaget i Stockholm i december.

Varor plockas upp och fylls pÄ i hyllorna pÄ Systembolaget i Stockholm i december.

Foto: Janerik Henriksson/TT

Politik2023-04-11 11:57

Kravet framfördes pÄ en presstrÀff med Lena Hallengren, Socialdemokraternas gruppledare i riksdagen.

– Systembolaget har mycket stark folklig förankring i Sverige, nĂ„got som vi socialdemokrater vĂ€rnar, sĂ€ger Hallengren.

Ett utredningsförslag om att tillÄta gÄrdsförsÀljning av alkohol hÄller pÄ att beredas pÄ socialdepartementet.

"Tar inte in frÄgan"

Hallengren Ă€r oroad över uttalanden frĂ„n nĂ€ringsminister Ebba Busch (KD). Hallengren tolkar uttalanden som att regeringen verkar vara beredd att tillĂ„ta gĂ„rdsförsĂ€ljning – oavsett om det innebĂ€r att alkoholmonopolet enligt EU-regler dĂ„ mĂ„ste avvecklas.

– Hon har sagt att hon i princip garanterar att det ska bli gĂ„rdsförsĂ€ljning och tar inte in frĂ„gan om Systembolaget och alkoholmonopolet i samma resonemang, sĂ€ger Hallengren.

S vill dÀrför att regeringen begÀr ett förhandsbesked frÄn EU-kommissionen om vad det skulle innebÀra att införa utredningsförslaget om gÄrdsförsÀljning.

S kommer i riksdagens socialutskott föreslÄ att ett sÄdant förhandsbesked begÀrs in.

– Om vi inte fĂ„r ett förhandsbesked frĂ„n EU Ă€r vi inte beredda att riskera det svenska alkoholmonopolet och Systembolaget för att fĂ„ införa gĂ„rdsförsĂ€ljning i den form som kreativt har föreslagits, sĂ€ger Hallengren.

Forssmed: Komplex frÄga

Socialminister Jakob Forssmed (KD) sÀger att frÄgan Àr "komplex". Han vill inte sÀga om regeringen tÀnker begÀra ett förhandsbesked frÄn EU-kommissionen.

– Det pĂ„gĂ„r ett beredningsarbete kring den hĂ€r frĂ„gan dĂ€r de EU-rĂ€ttsliga dimensionerna av frĂ„gestĂ€llningen finns med, sĂ€ger han.

Forssmed Àr positiv till att införa gÄrdsförsÀljning under förutsÀttning att Systembolaget fÄr ha kvar sin sÀrstÀllning. Men han kan inte ge nÄgon tidsplan för nÀr regeringen kan gÄ vidare med förslaget.

Enligt Moderaternas talesperson i socialutskottet, Johan Hultberg, skiljer sig inte M:s och KD:s syn i frÄgan sÀrskilt mycket Ät. Regeringen vill noggrant gÄ igenom den kritik som förts fram av vissa remissinstanser, sÀger han.

– Jag kĂ€nner mig vĂ€ldigt trygg med att det skulle vara möjligt att införa gĂ„rdsförsĂ€ljning i Sverige utan att Ă€ventyra Systembolagets monopol. Men man mĂ„ste vilja. Det vill Moderaterna, men inte Socialdemokraterna.

Enligt Centerpartiet Àr förslaget frÄn S om ett förhandsbesked frÄn EU helt onödigt och oseriöst. Det syftar bara till att fördröja lagÀndringen, enligt C:s talesperson Christofer Bergenblock.

Fakta: Utredningen och Finland

Utredningen om smÄskalig gÄrdsförsÀljning av alkoholdrycker, som kom i december 2021, föreslog att gÄrdsförsÀljning kan tillÄtas och monopolet samtidigt bevaras enligt EU-rÀtten. FörutsÀttningen Àr att försÀljningen sker i smÄ mÀngder, endast i samband med ett studiebesök och under vissa tider pÄ dygnet. Produktionen mÄste ocksÄ vara begrÀnsad.

I Finland finns ocksÄ ett detaljhandelsmonopol pÄ alkohol, men med tvÄ undantag: dels för livsmedelsbutiker som fÄr sÀlja drycker med högst 5,5 procent, dels för gÄrdsförsÀljning.

Vid gÄrdsförsÀljning gÀller begrÀnsningar pÄ 12 och 13 procents alkoholhalt och krav pÄ smÄskalig produktion.

Finland har tidigare fĂ„tt kritik frĂ„n EU-kommissionen för sin gĂ„rdsförsĂ€ljning. Det har ifrĂ„gasatts om den Ă€r förenlig med EU:s regler om fri rörlighet – eller om den utgör en diskriminering av utlĂ€ndska producenter.

KĂ€lla: Regeringen, SOU 2021:95

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!