Premiär för mobila vårdbussen: "Verkligen efterlängtat"

Det var stort jubel bland många bybor i inlandet under måndagen när den nya vårdbussen rullade in. "Det känns jättebra och det är verkligen efterlängtat", säger enhetschefen Carola Wallstål.

Carola Wallstål, enhetschef på Arvidsjaur och Arjeplog hälsocentral, är nöjd över att bussen äntligen rullar.

Carola Wallstål, enhetschef på Arvidsjaur och Arjeplog hälsocentral, är nöjd över att bussen äntligen rullar.

Foto: Christoffer Markström

Glommersträsk2020-12-15 15:00

På måndagen var det premiär för Region Norrbottens mobila servicepunkt i Långträsk och Glommersträsk efter månader av förseningar. Det blev en lugn start utan en enda patient i Långträsk – men i Glommersträsk blev det skarpt läge.

– Det känns jättebra och det är verkligen efterlängtat. Vi har inte speciellt många patienter bokade, men vi har pratat med en del bybor och de är jätteglada över att slippa åka flera mil, säger Carola Wallstål, enhetschef på Arvidsjaur och Arjeplog hälsocentral.

Senare i veckan kör bussen till Laisvall, Slagnäs och Moskosel. Att det skulle bli få patienter inledningsvis var dock väntat i och med att bussen blev färdig i torsdags.

– Trots att det var kort varsel så tycker vi ändå att det är viktigt att vi syns så att byborna uppmärksammar oss, säger Carola Wallstål.

Patienterna bokar besök på sin respektive hälsocentral och sedan kommer servicepunkten rullande varannan vecka. Långträsk och Glommersträsk på måndagar, Slagnäs och Laisvall på onsdagar och Moskosel på torsdagar.

Bussen bemannas av en undersköterska och besöken blir bland annat provtagning och omläggningar.

– Det är bra att slippa åka 10–15 mil för det. Jag kan tänka mig att det kommer vara någonstans mellan fem och åtta patienter i Långträsk. Något färre vid de andra, men ett par vid varje tillfälle, säger Carola Wallstål.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!