”Vill man klä sig som en lotusblomma, då gör man det”

Marie-Therese ”Mimmi” Edman har över 4 000 retroplagg i form av bland annat klänningar, jackor och hattar från 40- till 80- talet uppe i den gamla höladan på gården i Falmarksheden. ”De bästa fynden har en historia och jag vet vem som har burit kläderna, det gör mig glad”, säger hon.

Nu när Mimmi är ute på loppis försöker hon att hitta gobitarna från 80-talets klädepok.”Hemsydda 40-och 50- tals klänningar kommer alltid att ligga väldigt högt för mig”, säger Marie–Therese ”Mimmi” Edman.

Nu när Mimmi är ute på loppis försöker hon att hitta gobitarna från 80-talets klädepok.”Hemsydda 40-och 50- tals klänningar kommer alltid att ligga väldigt högt för mig”, säger Marie–Therese ”Mimmi” Edman.

Foto: Jeanette Lövgren

Gamla Falmark2020-11-14 09:00

Hon har aldrig följt några trender och alltid klätt sig som hon har velat själv. På 90-talet när Mimmi gick högstadiet så trivdes hon bäst i sin pappas gamla chinos och en pyjamaströja som hon fått från grannen. Den starka traditionen för retro och vintage har Marie-Therese ”Mimmi” Edman haft sedan barnsben när hon fick följa med sin mamma och pappa på aktioner och loppisar runt om i Skellefteå.

undefined
Nu när Mimmi är ute på loppis försöker hon att hitta gobitarna från 80-talets klädepok.”Hemsydda 40-och 50- tals klänningar kommer alltid att ligga väldigt högt för mig”, säger Marie–Therese ”Mimmi” Edman.

Det var 2012 det hela eskalerade när Mimmi var hemma och var gravid och skulle inreda ett barnrum. Då hade hon mera tid att gå på loppisar och sprang på ett tyg som hon föll pladask för. Det var ett grönt och rosa, knalligt och härligt retrotyg designat av Saini Salonen för Borås cotton. Från början samlade hon mest på färgglada tyger men hon började mer och mer att upptäcka kläderna och mönster.

 –Jag började klä mig lite mera färgglatt och mönstrat och ville stå ut från mängden, jag har nog aldrig följt trenderna. Mönster är nyckeln till kläderna och tygerna, säger Mimmi.

undefined
”Jag har alltid något på huvudet”, säger Mimmi.

När hon började att söka information om gamla kläder blev hon mer införsatt material, märken och började lättare kunna tidsbestämma kläderna. Samtidigt fick hon ett ganska stort nätverk runt hela Sverige och intresset har bara vuxit sedan dess och resulterade i gårdsbutik Hajbo Retro.

undefined
Här med några nyinköpta klänningar från 60-talet.

Norran träffar Mimmi hemma i Falmarksheden i den gamla höladan på gården som numera är hennes butik. När vi kliver in i butiken så är det proppfullt med gamla retroprylar på nedre plan. Det är minus två grader en eftermiddag i november, vi går en trappa upp där hon har sin samling av retrokläder. Vi sätter oss mitt bland alla mängder av kläder. Mimmi tar ett täcke och virar om sig och börjar berätta om hennes kärlek till mönster och färger. Visar upp flera långklänningar, bland annat en i sprakade lilafärgade stora blommor som hon fyndat på myrorna. En annan som glittrar från topp till tå och ytterligare en röd hemmasydd med en jätterosett. Hon tar även fram en kort 60-talsklänning från London av märket Shubette.

undefined
Modeklänning från London av märket Shubette.

På ställningarna hänger mängder med färggranna kläder från olika årtal. Hon har haft turen få gå igenom ett dödsbo med mängder med kläder som var helt nya med prislappen kvar, hon fyllde både bilen och släpen. Ett av de senaste inköpen är en stickad tröja från Köln med en leopard på magen och på axeln hänger det äkta minksvansar.

undefined
En nyinköpt stickad tröja från Köln med en leopard på magen och på axeln hänger det äkta minksvansar.

När inköpen är gjorda ska en del kläder frysas i minus 20 grader i två veckor. Sedan ska kläderna vädras, tvättas, dropptorkas, strykas och en del behöver även lagas. Efter det är det dags att hänga upp dem på klädgalge.

– Jag har en förkärlek till mönster och färger. Ju mer jag börjar att läsa om kläder så inser jag att det finns inget nytt på affärerna nu och det finns inget nytänk. Får jag en historik och får veta vem som burit kläderna, då får de gamla kläderna en själ. Det är roligt om man hittar rätt människa till plagget. En del kläder kommer jag nog aldrig att sälja för har svårt att släppa dem.

undefined
” En sådan här bikerjacka av märket Jofama kan bäras av alla”, säger Mimmi.

– Om man tittar på modetrenderna i höst så är det personlig stil som gäller. Finns inget rätt eller fel, vill man klä sig i svart eller som en lotusblomma, då gör man det, fortsätter Mimmi och skrattar.

Vintage

I modesammanhang syftar vintage på kläder från en annan era, exempelvis sent 1800-tal eller 1960-tal. Ibland hävdas att kläder bör vara minst 25 år gamla för att kallas vintage, men åsikterna om detta går isär.

 I USA förekommer det att kläder från "grunge-eran" säljs som 1990-talsvintage.

Källa: Wikipedia

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!