Sista sommaren på Fällfors camping

Det här blir sannolikt sista sommaren som familjen Danielsson driver Fällfors camping. Anläggningen ligger nu ute till försäljning.

Anneli och Johan Danielsson

Anneli och Johan Danielsson

Foto: Lars Westerlund

Fällfors2020-07-08 07:00

Det var 2015 som Johan och Anneli Danielsson slog till och köpte campingen i Fällfors som då hade varit stängd ett tag. 

– 2020 blir vår sjätte säsong och barnen vill nu jobba med något annat på sommaren så då tyckte vi det var dags att tacka för oss, berättar Anneli.

För detta har verkligen varit en familjedriven camping där barnen Fabian, Tobias och Henrik spelat en viktig roll ända sedan starten.

– Vi har alla lärt oss oerhört mycket under de här åren. Våra barn vet nu det mesta om hur det är att driva ett företag, berättar Anneli.

En lärdom som familjen dragit under tiden som campingägare är att också ta sig tid för en egen semester under sommaren.

– Första året jobbade vi hela sommaren och då var vi jättetrötta när hösten kom och vi skulle hoppa på våra ”vanliga” jobb igen, säger Anneli.

Anneli driver ett eget konsultföretag, Cajako, och Johan har ett chefsjobb hos Metso Minerals i Ersmark som i onsdags blev Metso Outotec.

Hon konstaterar att familjen i första hand inte drivit campingen för att tjäna pengar.

– Att från början se potential i något och sen få bygga upp det har varit väldigt inspirerande och engagerande. Vi har upplevt ett fantastiskt stöd från Fällforsborna och våra campinggäster. Vi är också tacksamma för att fått uppleva generationsskiftet som skett i Fällfors, från vad som nästan var en avfolkningsort till nu en växande välmående by.

Och utvecklingen på campingen har också varit god.

– 2015 hade vi 444 gästnätter och 2019 kunde vi summera 957 stycken. Vi har under de här åren också mer än tredubblat omsättningen.

Hur det blir den här sommaren är fortfarande ovisst.

– I juni hade vi bara 100 färre gästnätter än förra året och omsättningen hade bara minskat med 15 procent så det ser ändå ganska ljust ut, berättar Anneli.

Hon hoppas nu på att det blir lite svalare så att laxarna söker sig upp i älven.

– Ungefär en tredjedel av våra gäster utgörs av laxfiskare. Många naturälskare kommer också hit.

Under åren på campingen har familjen satsat på att få en fungerande och attraktiv restaurang i den åttkantiga logen som även fungerar som reception.

– Vi har också rustat upp de 13 stugorna invändigt och fixat till området, där det finns ett 30-tal husvagnsplatser, en hel del.

Sedan de gick ut med att campingen är till salu har de fått en hel del förfrågningar.

– Men inget är klart ännu, avslutar Anneli Danielsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!