Företaget gjorde flera byggen på anläggningen utan att ha bygglov. Enligt lag så drabbas man av en sanktionsavgift när man bygger utan lov. Den skulle egentligen ha landat på 2,3 miljoner kronor, men bygg- och miljönämnden valde att sänka den till 1 137 500 kronor.
Jan Marklund, delägare och vd på Skellefteå Drive Center, har inte så mycket att säga om att avgiften har sänkts, mer om den allmänna känslan just nu.
– Jag ångrar att jag ens började med det här. Jag saknar motivation att göra det klart. Sen är det många som verkar ha drabbats av total minnesförlust, säger han till Norran.
Kan du utveckla det?
– Nej, det vill jag inte göra, säger han.
Ni drog igång en insamling för att få stöttning från lokala företag, hur har den gått?
– Den har gått bra och vi har fått 15 företag som har nappat. Men vi kommer inte ta ut pengarna förrän vi vet om vi ska fortsätta. Om jag inte har motivationen så kommer det inte att bli klart.
Så det kan bli så att projektet inte blir av, och att det därmed inte blir någon STCC-tävling i Fällfors till sommaren?
– Ja, om jag inte får tillbaka motivationen lär det inte bli någon tävling. Det får framtiden utvisa.
Jan Marklund säger att pengarna från företagen täcker en del av sanktionsavgiften.
– Men det är ju inte bara en fråga om pengar utan om förtroende.
Hur menar du då?
– Det är allt jag vill säga.