Köparen är, enligt Munter, en privat aktör på riksplanet, som framöver ska berätta för sina planer för området.
Metso beslutade hösten 2019 att stänga fabriken i Ersmark. Efter att verksamheten avvecklats har lokalerna stått tomma. Totalt handlar det om en tomt på drygt 100 000 kvadratmeter och en yta på lokalerna om cirka 22 000 kvadratmeter.
Kommersiella Fastigheter i Skellefteå har haft uppdraget att sälja Metso-fastigheten i Ersmark sedan hösten 2020.
För ganska precis ett år sedan gick två företag ut och berättade att de hade planer på att tillsammans förvärva den aktuella fastigheten.
De planerade att erbjuda små och medelstora företag att hyra kontors- och industrilokaler. Ett letter of intent tecknades mellan dem och fastighetsägaren Metso:Outotec och det sträckte sig fram till kvartal 4, 2022, men de valde att inte tillträda då de inte nådda sina mål om uthyrning. Då gjordes, enligt Munter, ett omtag och fastigheten lades ut igen. I det läget tog aktören, som nu förvärvat området i form av bolagsöverlåtelse, kontakt.
”Det känns väldigt bra för orten att efter en invecklad process hitta rätt köpare som har för avsikt att vidareutveckla fastigheten och skapa förutsättningar för fortsatt företagande. Det blev ett lyckat resultat för alla inblandade parter”, säger Sandra Hägg, som tillsammans med Jörgen Munter varit transaktionsrådgivare, i ett pressmeddelande.