Emil Edström, 27 Är, har spelat dataspel över internet i mÄnga Är utan att tÀnka en tanke pÄ att det en dag kunde bli hans sysselsÀttning. I dag Àr han en professionell gamer med en vinst i bagaget.
â Jag har alltid spelat mycket pĂ„ datorn, men jag har aldrig försökt att tjĂ€na pengar pĂ„ det. I stĂ€llet har jag bara försökt bli sĂ„ bra som möjligt, berĂ€ttar han.
Online-spelet som Emil Edström spelar heter Smite. Ett spel som han har spelat ett Är bÄde som hobby och professionellt. Laget han spelar med heter Aquila och bestÄr av fyra andra killar, dÀr tvÄ kommer frÄn Danmark, en frÄn Wales och en frÄn Sundsvall. Laget har Àven tvÄ coacher som följer deras spelande och ger opartisk överblick pÄ deras insatser.
Smite gÄr ut pÄ att förstöra motstÄndarlagets bas. Figurerna i spelet Àr olika gudar som exempelvis Thor, Zeus och Poseidon. Varje spelare styr varsin gud som bestÀms innan spelet.
I början av november var Emil Edström med i sin första professionella tÀvling i EU Regional Championship i Tyskland.
Det slutade med att de vann hela turneringen. Vinstsumman pÄ 25 000 dollar, ska delas pÄ flera och vad hans utdelning blir vet Emil Edström Ànnu inte.
Enligt honom sjÀlv drar han inte in nÄgra stora summor pÄ spelandet. Han och hans lag Àr sponsrade av ett företag och han har en mÄnadslön.
â Min lön Ă€r fortfarande ganska lĂ„g. Det Ă€r pĂ„ tĂ€vlingarna som man kan vinna mest pengar. Och vinner man mĂ„nga tĂ€vlingar fĂ„r man Ă€ven upp mĂ„nadslönen.
Den nionde januari spelar Emil Edström pÄ, Smite World Championship, i Atlanta, USA, dÀr vÀrldens Ätta största elitsatsande lag samlas och gör upp. Vinner Emils lag blir han ett större namn inom spelvÀrlden, fÄr bÀttre lön och kan sÀnda sina spel live mot prenumeranter.
Emil Edström har en framflyttad position i laget. Det Àr han som fattar de snabba besluten under spelets gÄng. Lagets spelstil Àr aggressivt, vilket bÄde kan innebÀra en styrka, men det kan lÀtt vÀnda till en svaghet.
â Ibland mĂ„ste man hĂ„lla tillbaka. Det Ă€r lĂ€tt att bli tunnelseende nĂ€r man spelar aggressivt.
Vad Àr det som gör dig till en bra online-spelare?
â Jag har en bra attityd och Ă€r positiv. Andra spelare brukar vara ganska skrikiga av sig. Jag Ă€r lugn och ser dĂ€rför helheten i spelet.
LÀs mer:Emils tips pÄ vad man ska tÀnka pÄ om man vill satsa pÄ sitt online-spelande