Norran har under våren rapporterat om SBB, som varit uppmärksammat på grund av dålig lönsamhet. SBB äger Sara kulturhus och kommunen hyr fastigheten av bolaget.
Nu redovisar SBB en förlust på 11,1 miljarder, vilket kan jämföras med förlusten på 2,6 miljarder kronor ett år tidigare.
Bolagets hyresintäkterna sjönk till 1,7 miljarder, från 1,9 miljarder. Detta låg i linje med snittprognosen bland analytiker, enligt en sammanställning av prognoser gjord av Bloomberg.
”Den underliggande verksamheten förblir stabil och för jämförbart bestånd ökade hyresintäkterna med 9,5 procent jämfört med motsvarande period föregående år”, skriver vd Leiv Synnes i en kommentar.
Han tillägger att den ekonomiska uthyrningsgraden ökar till 96,3 procent, mot tidigare 95,1 procent och att vakanserna till största del är planerad med anledning av pågående projekt.
Skuldtyngda SBB meddelade i torsdags kväll att bolaget har ingått så kallade avsiktsförklaringar med befintliga hyresgäster om att sälja fastigheter för över tre miljarder kronor – i linje med fastighetsbolaget krisstrategi om att stärka balansräkningen med försäljning av tillgångar.
”Bolaget har sjösatt flera parallella processer för att stärka bolaget. Målet är stärka såväl likviditet som soliditet”, skriver Synnes.
Den stora förlusten förklaras till stora delar av värdeförändringar på fastigheter på 5,9 miljarder och en valutasmäll på 1,6 miljarder. Värdeförändringar på finansiella instrument är en annan tung förlustpost på 750 miljoner.
SBB har till följd av krisen tappat två tredjedelar av sitt börsvärde sedan årsskiftet.
Moderaterna i Skellefteå har tidigare meddelat att de tycker att kommunen borde förbereda ett återköp av Sara kulturhus.
– Skellefteå kommun har ett jättedyrt hyreskontrakt och samtidigt stora åtaganden med stor del av driften och underhållet av Sara kulturhus. Vi skulle kunna lösgöra oss från en dyr lösning, sa oppositionsrådet Andreas Löwenhöök (M) i maj.
I juni lyfte Andreas Löwenhöök återigen frågan i kommunfullmäktige. Då sa kommunalrådet Lorents Burman (S) så här:
– Sara kulturhus är inte till salu i dagsläget, därför är frågan inte aktuell.
Samtidigt sa Lorents Burman att det finns en utarbetad strategi, om omständigheterna skulle förändras.