Unik digital lösning ger bättre service till taxikunder

Foto: Foto: Lars Westerlund

Ekonomi, näringsliv & finans2015-10-26 15:19

Som första flygplats i Sverige har Skellefteå Airport installerat en innovativ digital lösning som gör det enkelt och tydligt för resenärer att lokalisera sin förbeställda taxi på flygplatsen. Lösningen är framtagen genom ett samarbete mellan tre lokala företag, Skellefteå Taxi, Zone Systems och Skellefteå Airport.

Den nya lösningen för taxi är ett led i att förbättra servicen mot resenärer när trycket på kommunikationsförbindelser till och från flygplatsen ökar. – Vi har sedan tidigare en digital skärm inne i ankomsthallen men ville hitta en lösning som också kunde hjälpa kunderna ute vid taxiparkeringen. När vi dessutom började spåna på en digital lösning ute på parkeringen kändes det som att vi hittat rätt, säger Lars Åberg, vd på Skellefteå Taxi.

Det nya systemet bygger på en digital lösning där taxichauffören parkerar utanför ankomsthallen, framför en av de nya digitala skyltarna. Chauffören knappar in bilens nummer och skylten lyser upp med numret. För ankommande resenärer blir det då enkelt att läsa på den digitala skärm vid utgången vilket nummer deras förbeställda taxi har och efter det lokalisera bilen ute på taxiparkeringen genom att titta på de nya digitala skyltarna. – Skellefteå Airport strävar alltid efter att hitta lösningar som förbättrar våra resenärers upplevelse och det känns extra roligt att få vara först ut i Sverige med en innovativ och smart lösning som passar framtidens flygplats. Att det dessutom är frukten av tre lokala företags samarbete känns lite extra bra, förklarar Robert Lindberg, vd på Skellefteå Airport.

Zone Systems, som arbetar med helhetslösningar inom kundkommunikation genom klassisk och digital skyltning, har stått för arbetet med att lösa den tekniska aspekten av projektet. – Det har varit ett riktigt roligt projekt att jobba med och vi är jätteglada över att kunna hjälpa Skellefteå Airport och Skellefteå Taxi att få ett ökat mervärde och förbättrad kundupplevelse genom en nyskapande digital skyltning, säger JP Lyttinen, vd på Zone Systems AB.

undefined
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!