Inflationstakten var minus 0,5 procent, jämfört med 0,0 procent i mars, enligt SCB:s siffror. Inflationstakten är den genomsnittliga förändringen av konsumentpriserna de senaste tolv månaderna.
Den underliggande inflationen, enligt måttet KPIF, sjönk med 0,2 procent från mars till april. Årstakten var 0,5 procent.
Siffrorna var genomgående lägre än väntat. Enligt en enkät gjord av Reuters hade analytiker väntat sig att konsumentpriserna skulle öka med 0,1 procent från mars till april samt falla med 0,2 procent i årstakt.
Till nedgången den senaste månaden bidrog prissänkningar på drivmedel och paketresor. Lägre priser på kläder, transporter och inventarier och hushållsvaror bidrog också.
Nedgången motverkades av prishöjningar på livsmedel och skor samt höjda hyror, skriver SCB.
Den största effekten på inflationstaktens utveckling hade minskade räntekostnader och lägre priser på drivmedel.
Enligt SEB-ekonomen Olle Holmgren följer de svenska inflationssiffrorna det mönster som man sett i euroområdet där inflationstakten föll oväntat mycket i april. SEB kommer nu troligen att justera ner sin inflationsprognos för i år och nästa år.
- Att konsumentpriserna faller beror på att man i svensk KPI mäter räntekostnader för egna hem, och det gör man inte i så många andra länder, säger Holmgren.
Men tittar man på måttet KIPF, där effekter av räntepolitiken räknas bort, så är inflationen fortfarande väldigt låg och en bra bit under Riksbankens inflationsmål.
SEB har sedan tidigare spått att Riksbanken sänker räntan vid dess penningpolitiska möte i juli och de nya inflationssiffrorna ger ökad stöd åt den prognosen, enligt Holmgren.
De låga inflationssiffrorna, som överraskade marknaden, fick räntorna att falla och kronan att försvagas. Tioårsräntan låg på förmiddagen på 1,74 procent, 0,04 procentenheter lägre än på måndagen. Tvåårsräntan sjönk 0,06 procentenheter till 0,77 procent.
Dollarn blev fem öre dyrare och kostade 6:64 kronor, euron blev åtta öre dyrare och kostade 8:64 kronor.