Nya ägare till byggbutik i Norsjö som blir syster med Leos Lekland

Foto: Foto: Lars Westerlund

Ekonomi, näringsliv & finans2016-01-21 14:02

Gärdin & Persson och Fresks som totalt finns på fyra orter i länet har numera samma huvudägare som Leo’s Lekland.

Fonden Litorina har gått in som majoritetsägare i byggvarukedjan Fresks som 2014 förvärvade Gärdin & Persson som finns i Umeå.

Fresk finns på tre orter i länet. Norsjö, Storuman och Vilhelmina.

Fresks och Gärdin & Persson har ägts av familjen Olle, Pehr och Jan Oscarson genom Oscarson Invest. Familjen beslutade att ta in en partner för att möjliggöra en ännu snabbare expansion än den som nu varit. – Vi har på egen hand genomfört en fantastisk tillväxtresa och har de senaste fem åren gått från fem till tolv anläggningar, mer än fördubblat vår omsättning samt gjort det med väsentligt bättre resultat. Det känns oerhört spännande att nu få se vad vi kan åstadkomma tillsammans med en partner med ännu högre ambitionsnivå, säger styrelseordförande Pehr Oscarson i en kommentar.

Litorina har för närvarande 13 portföljbolag, däribland Fiskarhedenvillan, WallVision, Leo’s Lekland och Grolls. Bakom Litorina står ett antal institutioner som tillsammans har investerat cirka 4,8 miljarder kronor i Litorinas fyra fonder. Elin Olsson Affärsliv24

undefined
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!