Julius Yego från Kenya, guldmedaljör i spjutkastning i VM 2015, mannen som lärt sig kasta spjut genom att titta på YouTube, kommer till Nordic Sport i Skellefteå och Arvidsjaur den 30 november för att kolla in och ta pulsen på företaget som har producerat hans spjut.
– Han kommer i sällskap med silvermedaljören Ihab Abdelrahman från Egypten som möjligen tänker skaffa sig lite inside information från fabriken så att han kan slå Yego på OS i Rio nästa år, säger Nordic Sports VD Emma Lundkvist.
Julius Yego blev världsmästare i Peking 2015 med ett kast på 92,72 meter vilket då var det längsta kastet i världen på 14 år. Han var på förhand favorit men låg dåligt till efter två omgångar. Då slog han till med jättekastet som gjorde honom till den tredje bäste spjutkastaren någonsin. Han blev dessutom Kenyas genom tiderna första världsmästare i teknikgrenar – och en nationalhjälte i sitt hemland.
Ihab Addelrahman knep silvret vid VM med ett kast på 88,99