Konjunkturinstitutet sågar Anders Wijkmans utredning om att ta miljöhänsyn vid statlig upphandling.
KI tror att miljöupphandling blir dyrt och att miljön skyddas bättre på andra sätt.
- Utredningen försöker argumentera för att upphandling kan vara ett effektivt styrmedel för att minska miljöutsläpp, men det är ett dyrt sätt. Det är bättre att styra direkt mot utsläppen, säger Eva Samakovlis, chef för KI:s miljöekonomiska enhet.
Samakovlis bedömer att miljöupphandling är ett möjligt styrmedel för att påverka miljön men att upphandlingarna skulle bli onödigt dyra.
Samtidigt vill Wijkman att upphandlarna på svenska myndigheter ska ta hänsyn till en varas miljölivscykel, miljöpåverkan från råvara till användning. Men då krävs fullständig kunskap om alla anbudsgivares teknologier och reningskostnader.
- Det är ett väldigt svårt och omfattande jobb och de resurserna finns inte på myndigheterna, säger Samakovlis.
Utredningen lämnades till civilminister Stefan Attefall i början av mars i år och är nu ute på remiss. Utredningen föreslår bland annat att myndigheternas gräns för upphandling höjs till 600 000 kronor men också att upphandlingsprocessen ska ta sociala, etiska och miljömässiga aspekter.