Vi träffar vd Erik Wikström i ett konferensrum på Nordic light. Han visar bilden med de växande staplarna.
– Det får inte stå siffror eftersom vi hör till ett börsnoterat bolag. Men man kan säga att vi ökade kraftigt i fjol, med 30 procent. Och vi håller på att anställda två personer.
Bolaget tillverkar och säljer belysning. Främst belysning till butiker, H&M och Ikea är två stora kunder. Nordic light levererade belysning till 63 länder i fjol.
Det handlar även om utomhusbelysning. Bland annat är det Nordic lights produkter inne i Skellefteå centrum. Även längs cykelbanan mellan Sävar och Umeå finns belysning från Skelleftebolaget.
Utöver det tillverkar man spotlights, skenor till spotlights, infällda armaturer och så kallade drivdon till armaturerna.
I dag jobbar 967 personer inom Nordic light group, det vill säga alla bolag över hela världen. I Skellefteå är det cirka 100. Den mesta tillverkningen sker i Kina, men även i Skellefteå. Ofta görs den första monteringen vid fabrikerna i Kina, sedan skickas det till Skellefteå för slutmontering.
– En del menar att jobben går till Kina. Ja, men alternativet hade annars varit att lägga ned. Nu har vi kunnat växa i Skellefteå – trots fabrikerna i Kina. Utan dem hade det aldrig gått, säger Erik Wikström.
Han visar runt i lokalerna. Det finns gym, bastu, bubbelpool. Vi kollar in kontoren, och går genom monteringen där de skruvar ihop olika armaturer. Vi går genom lagret där en sidomatad truck kör runt i de exakt anpassade hyllkorridorerna. Vi hälsar på utvecklingsavdelningen.
Erik Wikström berättar om medarbetare som inte är på plats. En är i Chile, en annan i Indien, den tredje i Belgien. Att ha huvudkontoret i Skellefteå hindrar inte att göra affärer med hela världen.
En del menar att jobben går till Kina. Ja, men alternativet hade annars varit att lägga ned.