Företaget ligger intill återvinningscentralen på Degermyran, ett läge som är väl genomtänkt.
– Folk orkar inte hålla på och lämna saker på olika platser. Här kan de lämna sitt järnskrot och få pengar för det, när de ändå ska på soptippen, säger Ronny Löfstedt, också delägare.
Cronimet i Skellefteå hör under Cronimet Norr AB där Ola Mannberg är vd. Bolaget har verksamheter i Kalix, Luleå, Piteå, Skellefteå och Umeå.
Vävt sig in
Förra året var det sju anställda. Nu är det 15. Det verkar finnas plats för Cronimettrots att Stena och Kuusakoski är två stora konkurrenter.
– Vi har vävt oss in i det hela. Vi har byggt för privatpersoner och företag. Det är enkelt att komma hit, säger Ronny Löfstedt.
Under året som gått har de kunnat anställa två personer. De har köpt in en lastbil med timmerkran och smider andra investeringsplaner. De ska bygga en sorteringshall som är cirka 18x12 meter för att kunna ta in material som ska vara mer väderskyddat.
Gammal byggbarack
De ska även nytt kontor och kundmottagning. Idag håller de till i en gammal byggbarack.
– Sammanlagt ligger investeringen på cirka 2,5 miljoner, säger Patrik Berglund.
De kommer även att investera i övervakningskamera. Cronimet har haft påhälsning av tjuvar.
– En gång klippte de av elkabeln in till anläggningen för de trodde att larmet inte skulle låta då. Men larmet har ju batteribackup så det gick igång ändå, säger Patrik Berglund och kan inte låta bli att le litegrann.