Chefsekonomen: SĂ„ blir ekonomin 2016

Foto: Foto: Lars Westerlund

Ekonomi, nÀringsliv & finans2015-12-10 07:23

PĂ„ onsdagen var SEB:s chefsekonom Robert Bergqvist i UmeĂ„ för att trĂ€ffa kunder och politiker. – Jag samlar intryck till mitt arbete med att blicka in i framtiden, sĂ€ger han.

Robert Bergqvist Ă€r en upptagen man. Varje vecka reser han inom Sverige och till utlandet för att berĂ€tta om hur han ser pĂ„ ekonomin i Sverige och vĂ€rlden, men Ă€ven för att samla intryck. – Det Ă€r alltid bra för mig att fĂ„ testa mina tankar pĂ„ andra. Ibland blir jag ifrĂ„gasatt och det Ă€r bara bra. Mina möten med företagsledare, privatkunder och politiska företrĂ€der Ă€r oerhört viktiga för mig i mitt jobb med att göra ekonomiska prognoser.

Hur ser lĂ€get ut framöver? – Budskapet jag förmedlar Ă€r lite kĂ€rvt. Det Ă€r inte helt lĂ€tt att fĂ„ en tydlig bild av hur lĂ€get ser ut, man mĂ„ste titta bĂ„de pĂ„ omvĂ€rlden och pĂ„ vad som sker i Sverige. Och varför Ă€r vi sĂ„ fixerade vid omvĂ€rlden i Sverige dĂ„? Jo, det beror pĂ„ att ungefĂ€r hĂ€lften av vĂ„r ekonomi har nĂ„gon koppling till omvĂ€rlden – gĂ„r det dĂ„ligt i Kina pĂ„verkar det Sverige ocksĂ„, sĂ€ger Robert Bergqvist och fortsĂ€tter: – Vi kan se att vĂ€rldsekonomin vĂ€xer, men det Ă€r ganska spretigt och det Ă€r lite motlut – en trög tillvĂ€xt. Man hade hoppats pĂ„ mer kraft i den globala konjunkturen Ă€n vi ser. Vi ser ocksĂ„ att omvĂ€rlden, liksom Sverige, prĂ€glas av att tillverkningsindustrin har det rĂ€tt kĂ€mpigt medan tjĂ€nstesektorn gĂ„r riktigt bra. Vi Ă€r i ett lĂ€ge dĂ€r det spretar, inte bara mellan lĂ€nder utan Ă€ven inom lĂ€nder.

Och i Sverige? – Vi har högkonjunktur i Sverige, Ă€ven om alla inte har mĂ€rkt det. Det kan man se pĂ„ olika sĂ€tt. Den viktigaste indikatorn pĂ„ trycket i svensk ekonomi Ă€r skatteintĂ€kterna, pĂ„ kommunnivĂ„ eller pĂ„ statlig nivĂ„ – och de tenderar att överraska Ă„t det positiva hĂ„llet. Helt enkelt, bĂ€ttre skatteintĂ€kter Ă€r en bra indikator pĂ„ att det gĂ„r bra. SĂ„ nĂ€r vi stĂ€nger böckerna för 2015 kan vi nog sĂ€ga att vi lĂ€mnar 2015 i högkonjunktur. men sedan Ă€r frĂ„gan, hur blir det 2016? Jag tror att det kommer att bli Ă€nnu mer tryck i den svenska ekonomin. SkĂ€let till det Ă€r Ă€r att Riksbanken fortsĂ€tter med sin minusrĂ€nta under 2016, men vi har ocksĂ„ en ganska svag krona i Sverige. Och ju svagare krona, desto mer hjĂ€lp ger det Ă„t exportsektorn, sĂ€ger Robert Bergqvist.

Han tillĂ€gger: – Det som kommer till under 2016 Ă€r flyktingkrisen. Staten mĂ„ste lĂ„na mycket pengar som ska anvĂ€ndas pĂ„ olika sĂ€tt för att ta hand om de nyanlĂ€da. Vi mĂ„ste fĂ„ ut dem sĂ„ snabbt som möjligt pĂ„ arbetsmarknaden – det hĂ€r kan bli en finanspolitisk injektion i den svenska ekonomin. SĂ„ om vi lĂ€mnar 2015 i högkonjunktur finns det faktiskt en risk för övertryck i den svenska ekonomin 2016. Och dĂ„ kan Riksbanken börja skaka. De har satt 0,35 i minusrĂ€nta och jag tror att om Riksbanken ser ett övertryck mĂ„ste de nog fundera pĂ„ nĂ€r de ska backa frĂ„n minusrĂ€ntan. Under 2016 kommer vi förmodligen att prata om nĂ€r Riksbanken ska börja höja rĂ€ntan igen.

Ser du nĂ„gra risker eller utmaningar nĂ€sta Ă„r? – Jag mĂ„lar upp en ganska ljus bild av den svenska ekonomin, men det finns tvĂ„ stora utmaningar som vi inte riktigt vet var de kommer att landa. Den första utmaningen Ă€r bostadsmarknaden. Vi har en brist pĂ„ bostĂ€der och Sverige försöker lösa det genom att dra upp byggandet. Men bostadsbristen har vi skapat under flera Ă„r och i kombination med de nyanlĂ€nda tar den tid att lösa. Det Ă€r en obalans och en risk för Sverige, sĂ€ger Robert Bergqvist. – Den andra stora utmaningen vi har Ă€r flyktingkrisen. Vi stĂ„r verkligen i ett vĂ€gval för svensk ekonomi och jag hoppas och tror att vi kommer att fatta de rĂ€tta besluten gĂ€llande integration. Men jag Ă€r rĂ€dd för politiska lĂ„sningar som gör att vi inte kan fatta de rĂ€tta besluten – och dĂ„ blir det en prislapp som vi fĂ„r betala om vi inte lyckas. Det Ă€r brĂ„ttom för vĂ„ra politiker att göra rĂ€tt. Politikerna behöver tid att identifiera och beskriva utmaningen, men problemen rör sig i en hög hastighet och dĂ€rför har vi inte tid att sitta ned för lĂ€nge. Besluten mĂ„ste komma, annars kan vi fĂ„ problem lĂ€ngre fram. Men jag ser fortfarande fler möjligheter Ă€n problem – lyckas vi med integrationspolitiken kan Sverige dra ekonomiska fördelar av de nyanlĂ€nda, men gĂ„r vi fel i besluten kortsiktigt blir det snabbt ett hot mot svensk ekonomi. De beslut vi fattar under 2016 fĂ„r stort avgörande pĂ„ hur svensk ekonomi kommer att utvecklas de kommande Ă„ren.

ELIN OLSSON/AFFÄRSLIV24

undefined
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!