Inbjudan har väckt kritik, både inom församlingen och hos allmänheten.
– Att Svenska kyrkan, som säger sig eftersträva jämlikhet och jämställdhet, fattar ett sådant beslut känns både osmakligt och bakåtsträvande. Kyrkan behöver jobba mer aktivt med frågorna om det ska bli någon förändring, säger Emma Pettersson, tidigare anställd i S:t Örjans församling.
Konservativ bibelsyn
Oasrörelsen är en fristående del av Svenska kyrkan. De beskriver sig själva som en karismatiskt förnyelserörelse. Kritiker brukar snarare lyfta fram den konservativa bibelsynen. Rörelsen hyser många kvinnoprästmotståndare och dess företrädare har uppmärksammats för kontroversiella uttalanden om exempelvis homosexuella och RFSU.
Helgens arrangemang i samarbete med S:t Örjans församling innefattar bland annat bibelundervisning och förbön. Även kyrkorådet har reagerat.
– Ja, jag tycker att det är upprörande att kyrkoherden låter företrädare för en rörelse som inte accepterar kvinnliga präster och samkönade äktenskap att genomföra temahelg här, säger Sten-Arne Burman (S), ordförande i församlingens kyrkoråd.
Det här är ett olycksfall i arbetet och vi ska försöka se till att det inte händer igen. Men planeringen var för långt gången.
Socialdemokraternas kyrkopolitiska program slår fast att man ska ”Stå upp för HBTQ-personers rätt och motverka alla former av kvinnoprästmotstånd.”
Men konferensen genomförs – vad signalerar det?
– Det här är ett olycksfall i arbetet och vi ska försöka se till att det inte händer igen. Men planeringen var för långt gången, säger han.
Mats Lindberg, kyrkoherde i S:t Örjans församling, håller inte med. Han utesluter inte ytterligare samarbeten.
– Vi har olika åsikter i kyrkorådet men jag står ju som verksamhetsledare och verksamhetsansvarig, och den planeringen sker inte i kyrkorådet, säger han.
En av helgens talare, Berit Simonsson, har tidigare jämfört homosexualitet med ett drogmissbruk.
Hur ser du själv på de värderingar som helgens talare står för?
– I det hon kommer hit för att undervisa om, pingstens budskap om den heliga Anden, har vi liknande uppfattning, men det finns också frågor där vi tycker olika, säger Mats Lindberg.
Och om hon skulle säga något liknande hos er?
– Det förutsätter jag att hon inte gör. Det har vi pratat om innan också, för att vara tydliga.