Kammare kallas rummen i en kyrkstuga, där det fanns plats att sova samt laga mat vid öppen spis.
Den bortglömda kammaren i Byske hade ägts av familjen Åström från Åbyn ända sedan den byggdes. Men när den sista ägaren dog och inte hade några barn blev den bortglömd. I uppskattningsvis cirka 20 år stod den tillbommad utan att någon människa besökte den.
Men så bildades 2017 Byske kyrkstad förening. Några entusiaster tyckte att man borde ha en förening, då kunde man försäkra husen, samt sota och besikta skorstenarna.
– Dessutom fick vi bättre ordning med en förteckning över ägare, det känns som att alla tar mer ansvar nu. Vi kan också ordna gemensamma aktiviteter vilket har ökat trivseln, säger Emma Ölvebring.
Men att hitta alla ägare var inte lätt. Varken kamrarna eller stugorna som helhet är klassade som fastigheter utan är juridiskt sett ett föremål vilket som helst.
– Vi började med att knacka på alla dörrar en midsommarhelg, då brukar många vara här, säger Pernilla Lindström.
Till slut hade alla kammare ägare, förutom den tillbommade som den gamla damen hade ägt.
Man visste vad hon hette, och hennes avlägsna släktingar kontaktades.
– Vi fick veta att hon hade testamenterat sin egendom till svenska kyrkan och Frälsningsarmén. Men det stod inget om en kyrkkammare och därför hade den blivit bortglömd.
– Vi kontaktade advokaten som hade hållit i bodelningen, och lyckligtvis hade han sparat en påse med nycklar.
En av nycklarna passade till kammaren, som nu kunde låsas upp för första gången på många år.
– Det var sådan glädje att se hur det såg ut. Allt var fint inrett, och stod precis som när hon lämnade sin kammare för sista gången.
Ägandet tillföll nu de två kyrkliga organisationer som nämndes i testamentet. Dessa skänkte den vidare till föreningen för att den skulle bli visningskammare.
Från att ha varit ett rum som aldrig besöktes har den blivit ett rum för många.
– Kammaren visas när Hembygdsföreningen ordnar arrangemang på hembygdsområdet; midsommarfirandet, skördemarknaden samt julmarknaden. I synnerhet på julmarknaden kommer mycket folk, då har vi en tomte här, berättar Emma.
Det är skyltat var kammaren ligger, och i väntan på nästa visning kan man titta in genom fönstren. För nu är fönsterluckorna inte stängda längre.