Släpp kossorna loss, det är vår

I helgen bjöd Nebo gård in allmänheten till betessläpp och det var ett 60-tal glada kossor som släpptes ut i de grönskande beteshagarna i Norra Åbyn, Burträsk.

Urban Larsson i mjölkrummet.

Urban Larsson i mjölkrummet.

Foto: Carina Kvist

Burträsk2019-05-18 17:12
undefined
I gassande sol och under klarblå himmel släpptes kossorna på Nebo gård ut i de grönskande beteshagarna i Norra Åbyn, Burträsk. Och visst märktes det att djuren trivdes.

Exakt klockan 12.00 öppnades ladugårdsdörrarna och kossorna var snabba att komma ut i solen och till de hundratalet besökare som kommit för att se på. Det är fjärde gången som Nebo gård bjuder in till betessläpp och lantbrukaren Urban Larsson var glad över uppslutningen. ” Tack vare det fina vädret så har vi rekordmånga besökare i år och det är ju lite extra roligt”, säger han.

undefined
Urban Larsson i mjölkrummet.
undefined
Jennifer Larsson och Julia Karlsson jobbar på gården. Här är de tillsammans med gårdens äldsta ko, Leia 478.
undefined
Gustav Rydlinge och Adrian Harald fick provsitta i traktorn som Julia Karlsson kör med då hon jobbar med lantbruket.
undefined
Kossorna testade vem som är högst i rang.
undefined
Kossorna trivdes i det gröna.
undefined
Många av kossorna gjorde glädjeskutt.
undefined
På gården finns 64 kor och nästan lika många ungdjur.
undefined
De flesta mjölkkorna som finns på gården är av rasen Holstein.
undefined
Jennifer Larsson och Julia Karlsson trivs med att jobba på gården.
undefined
Jennifer Larsson och Julia Karlsson här i hagen tillsammans med Leia 478.
undefined
Det var full fart då ladugårdsdörrarna öppnades.
undefined
Många ville delta då kossorna släpptes ut i det fria.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om