Det var en riktig folkfest i Södra Renbergsvattnet vid kosläppet. Kön till fikabordet ringlade lång, många valde att gå in i ladugården och kika på kalvar eller bara strosa omkring en stund och bilparkeringen var i det närmaste fullbelagd.
På utsatt tid tog de första korna ett par trevande steg ut i hagen, vissa gjorde krumsprång i pur glädje och många galopperade ner till det väntande gräset. Som bonus visade sig vädret från sin allra bästa sida.
Förra gången de bjöd in till kosläpp i Renbergsvattnet kom cirka 800 personer, så intresset verkar ha vuxit.
– Det här är ett sätt för näringen att visa upp sig, säger Mikael Olofsson.
På gården, som är KRAV-certifierad, finns totalt 230 djur och de bedriver både mjölk- och köttproduktion. Mikael Olofsson och hans kollega Fredrik Lundström har drivit gården sedan 2002. Fredrik är den nionde generationen på gården, så Renbergsvattnets lantbruk har funnits länge.
På lördagen släpptes sjuttiofem kor ut på bete.
– De ska gå ute i fyra månader nu och vi släpper ut dem tidigt för att marken ska hålla, förklarar Mikael Olofsson.
Att anordna kosläpp med allt vad det innebär tar en del tid. Planeringen har pågått ett par månader.
Nere vid hagen sitter Elsa och Rut Eriksson från Bergsbyn. En av korna nosar nyfiket på gräset Elsa sträcker fram.
– Det här är jättecoolt och jag hoppas på att bli bonde, säger Elsa Eriksson.