Under firandet presenterades samhället Bolidens nya logga som föreningarna i Boliden tagit fram i samarbete med kommunikationsbyrån Henson.
– Det är många som blandar ihop företaget Boliden med samhället så vi tyckte att det var dags att skapa en egen logga, berättar Anna Björk, som arbetat i 100-årskommitten som både föreningarna och bolaget Boliden står bakom.
Först togs det fram tre olika förslag som alla grupper i samhället fick tycka till om och förslaget med den solfjäderformade stadsplanen vann. Och ”Boliden med ett hjärta av guld” lyder texten.
– Det känns jätteroligt att vi hittade en symbol som alla kan identifierar vårt underbara samhälle med in i framtiden, säger Anna.
Under firandet, som lockade hundratals personer till platsen utanför det gamla gruvkontoret, var det också invigning av den nya utställningen i den anrika byggnaden. Den har en tydlig tidslinje med företagets historia som kryddats med gammal utrustning som använts av Bolidens medarbetare.
– En del av grejerna har vi plockat från den stora utställningen som tidigare visades på Folkets hus och annat har vi hämtat från våra förråd. Dessutom är det privatpersoner som kommit hit med grejer, säger Emelie Bäckman Mangold, som tillsammans med Helena Örnberg, satt samman utställningen.
Den kommer inte att vara öppen för allmänheten utan är tänkt som en bra första introduktion för företagets gäster.
– Utställningen kommer också att visas när nyanställda kommer hit för första gången, berättar Emelie.
Firandet syntes under dagen i hela samhället där ett flertal butiker satsat på speciella aktiviteter och vid lunchtid flög fyra plan från F21 över samhället.
På kvällen var det, förutom avtäckning av skylten med den nya loggan och visning av utställningen, en rad andra aktiviteter. Bland annat bjöd gycklargruppen Phire från Luleå på en spektakulär eldshow. Det genomfördes också ett fackeltåg till kyrkan där det hölls en samhällskonsert med Kristina och Anders Sturk Steinwall, från Umeå. Deras framträdande ,som följde tidslinjen från fyndet i Boliden till dags datum, innehöll allt från schlager, visa, opera och pop. Dessutom berättade Kristina minnen från sin tid som boende i Boliden.
– Vi har haft ett mycket spännande jubileumsår i Boliden som fört Bolidenborna närmare varandra, säger Anna Björk.