873 miljoner till fossilfri stålproduktion i Boden

H2 Green Steel, som ska börja tillverka fossilfritt stål i Boden, har genomfört sin första externa finansieringsrunda om 105 miljoner dollar, cirka 873 miljoner kronor.

Spotifys vd Daniel Ek är med och finansierar H2 Green Steel.

Spotifys vd Daniel Ek är med och finansierar H2 Green Steel.

Foto: Montage.

Boden2021-05-25 09:13

– Vi har mött ett enormt intresse, både från industriella aktörer, framtida kunder och långsiktiga investerare, för att vara med och bidra till att minska koldioxidutsläppen till noll inom stålindustrin. Investerare över hela Europa har insett att klimatkrisen är vår tids största utmaning och att en omställning av industrin är nödvändig, kommenterar Henrik Henriksson, vd för H2 Green Steel i ett pressmeddelande.

Den första investeringsrundan på 105 miljoner dollar genomfördes med en utvald grupp investerare. Bland dem återfinns EIT Inno Energy, Mercedes-Benz, Scania, Cristina Stenbeck och Spotifys vd Daniel Ek.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!