Häromdagen kom äntligen svaret på de senaste vattenproverna som Norsjö kommun skickade in i förra veckan efter branden och saneringen av vattentornet.
Men resultatet var nedslående. Även om halterna av mangan har gått ned så ligger de fortfarande över gränsvärdet för kommunalt dricksvatten.
Därför kvarstår kommunens uppmaning att inte dricka eller använda vattnet till matlagning.
Enligt Sofie From, kommunikatör vid Norsjö kommun, beror de förhöjda värdena troligen på att avlagringar på insidan av rören har lossnat i samband med de ledningsarbeten som gjordes efter branden.
– De sitter normalt hårt men när det blir tryckförändringar eller kommer in luft i systemet kan de släppa, säger hon.
Nu jobbar kommunen med att ta vattentornet i drift igen. När det kan ske är inte klart, men Sofie From flaggar för att det kan dröja:
– Vattnet i ledningsnätet behöver omsättas flera gånger och det tar tid.
Därmed måste Bastuträskborna fortsätta hämta sitt dricksvatten vid de vattenvagnar som kommunen har ställt ut, ännu tre veckor efter branden i vattentornet.
– Jag tycker att det rent är lite bedrövligt, säger Zandelie Hällgren.
Hon är en av de boende i Bastuträsk som är kritisk till kommunens sätt att informera. Hittills har informationen gått ut digitalt och det räcker inte, menar Zandelie Hällgren.
I stället efterlyser hon en medborgardialog där samhällsborna även får en chans att ställa frågor till de ansvariga på kommunen:
– Om de visar sig på orten så skulle det visa på ett helt annat intresse att lösa frågan. Jag tror också att det skulle dämpa den onödiga irritation som lätt uppstår när man bara informerar digitalt.
Om det blir något möte i Bastuträsk vet inte Sofie From. Hon har vidarebefordrat frågan till verksamhetschef Elin Andersson men inte fått något svar när Norran pratar med henne på torsdagseftermiddagen.
Däremot framhåller hon att det är ett besvärligt läge som har uppstått i Bastuträsk och att det inte är önskvärt för någon.
– Det blir en extra arbetsbelastning och kostar pengar för Norsjö kommun, och det blir dåligt för dem som bor där. Det är jättejobbigt att vara utan vatten, jag hoppas att det går att åtgärda så snabbt som möjligt, säger Sofie From.