Äntligen prao: Frida, 15, jobbar med över 30 vovvar

För första gången på länge är Skellefteås ungdomar nu ute på prao – och frågan är om inte Frida Andersson från Stavaträsk fått den häftigaste praoplatsen. ”Jag har haft fullt upp med att ta hand om 37 hundar på dagarna”, skrattar hon.

Häftigaste praoplatsen? Frida Andersson har spenderat sin prao-vecka med att åka hundspann utanför Stavaträsk.

Häftigaste praoplatsen? Frida Andersson har spenderat sin prao-vecka med att åka hundspann utanför Stavaträsk.

Foto: Wilhelm Sandelin Anton

Aspliden2022-02-24 07:00

I Aspliden, en mil norr om Stavaträsk, ligger det lilla turistcentret Team Arctic Melody. Här, bland massor av siberian huskies, har 15-åriga Frida Andersson praoat i veckan.

– Det kändes jättebra när jag fick veta att jag skulle få komma hit. Det här är en möjlighet som jag aldrig skulle tacka nej till, säger hon.

På grund av pandemin har det funnits begränsade möjligheter till arbetsförlagd prao för Skellefteås elever. Frida går i åttan på Bolidenskolan och hennes årskurs är den första på två år som får göra ”vanlig” prao.

Eller, vanlig och vanlig – att umgås med hundar hela dagarna är inget som klasskompisarna sysslar med.

– Många har prao på olika företag inne i Skellefteå. Mina kompisar tycker att det jag gör här ute låter helt fantastiskt, säger Frida Andersson och tillägger:

– Det var länge oklart om vi ens skulle få göra prao. Och jag har varit ganska nervös, det har varit mycket nytt. Nya personer, nya saker som man aldrig gjort förut. Men det känns bra.

undefined
Premiär. När Norran kommer på besök testar Frida för första gången att styra paret Zilteners hundsläde.

Pia Lundkvist är studie- och yrkesvägledare på Bolidenskolan. Hon är glad att eleverna får åka ut på prao för första gången på länge.

– Det är bra! Många elever har saknat att praoa, det är en viktig erfarenhet, säger hon.

Tanken är att prao, praktisk arbetslivsorientering, ska ge eleverna viktiga erfarenheter inför deras kommande yrkesliv. Det är ett sätt för ungdomarna att lära sig vad de tycker om att göra och vad de är bra på – eller minst lika viktigt: vad de inte är intresserade av.

– Prao gör eleverna mer rustade för val till gymnasiet. Det kan också leda till ett första sommarjobb och är ett sätt att knyta samman verksamheter och företag med skolan, säger Pia Lundkvist.

– Kanske får eleverna idéer till vad de skulle kunna tänka sig att arbeta med i framtiden. Det är viktiga erfarenheter, konstaterar hon.

undefined
Martina Ziltener har stenkoll på gårdens 37 huskies. På whiteboardtavlan väljer hon vilka hundar som ska dra släden nästa gång.
undefined
Andreas Ziltener tävlar gärna med sina huskies. I mars är det dags för Finnmarksloppet i Norge.

Eldsjälarna bakom hundspannsföretaget där Frida gör sin prao heter Martina och Andreas Ziltener. De kommer från Schweiz och har bott i Sverige sedan 2013.

Genom åren har paret tagit emot många praktikanter på sin gård. Det har bland annat handlat om personer som studerar zoologi och etologi, läran om djur. Många har bott på gården i flera veckor och lärt sig allt om hundarnas beteende. Men efter bara några dagar står det klart att Frida är en naturbegåvning jämfört med många andra, säger de.

– Hon kan läsa av hundarna och förstår deras kommunikation. Vi har säkert en hel del att lära av henne, säger Martina Ziltener.

undefined
Frida Andersson är van vid hundar och har själv nio stycken hemma.

Kanske är det inte så konstigt. Frida har själv fågelhundar hemma och tävlar i distansen sprint. Nu i veckan ska hon till och med delta i VM i Norge.

– Jag älskar hundar! Det behöver man nog göra om man ska ha prao på ett sånt här ställe. Men vi har ”bara” nio hundar hemma.

Skulle du kunna tänka dig att jobba med hundar på det här sättet i framtiden?

– Nja, jag vet inte. Jag gillar huskies, men det är ganska svårt och väldigt mycket att göra när man ska ta hand om så här många hundar.

Vad tror du att du skulle vilja göra när du blir vuxen, då?

– Vissa kanske tycker att det låter lite udda, men jag har faktiskt funderat på att bli lastbilschaufför! Men jag kommer förstås alltid att gilla hundar.

Frida Andersson

Ålder: 15 år.

Bor: Stavaträsk utanför Jörn.

Familj: Pappa, mamma, två äldre bröder.

Fritidsintressen: Umgås med kompisar, hundarna och att vara i fjällen.

Bästa med prao: Att få prova på något nytt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!