Det är 70 militärer från jägarbataljonen Arvidsjaur stationerade på en amerikansk bas utanför Bagdad. Deras uppdrag: att vara rådgivare och utbilda de irakiska försvarsstyrkorna för att öka beredskapen att bekämpa terrororganisationen IS. Arvidsjaurmilitärerna lyder under amerikanskt befäl.
Arvidsjaursoldater på USA-bas i IrakMen säkerhetsläget förändrades drastiskt till det sämre efter den amerikanska raketattacken före helgen som dödade den iranske toppmilitären Qassem Soleimani. Efter det har tonläget höjts hos båda parter, såväl USA:s president Donald Trump som hans iranska motsvarighet Hassan Rouhani talar nu mest om hämnd och vedergällning.
Den svenska försvarsmakten har av säkerhetsskäl hittills valt att ligga lågt vad gäller om truppen från Arvidsjaur ska avbryta sitt uppdrag i förtid. Men på tisdagen bekräftade utrikesminister Anna Linde (S) att höjd beredskap råder för att ta hem svenskarna, även om hon anser det önskvärt att de slutför sitt uppdrag.
– Det viktiga nu är att försöka få till stånd en deeskalering av läget, även om det inte finns skäl att vara optimistisk just nu, säger utrikesministern till DN.
Sedan det irakiska parlamentet beslutat att inte bara amerikanerna utan alla utländska trupper ska lämna landet, har utrikesdepartementet varit i kontakt med den irakiska regeringen för att försöka få klarhet i läget.
Linde konstaterar nämligen att de utländska trupperna befinner sig i landet på inbjudan av den irakiska regeringen, inte parlamentet. Därför avvaktar man svar från den irakiska regeringen innan något beslut tas.
– Vi har nära kontakt med försvarsmakten försvarsministern, vi följer hela tiden utvecklingen för att se om man så småningom eventuellt måste evakuera. Men där är vi inte nu, säger Linde till DN.
Att svenskarna skulle kunna vara kvar om USA drar tillbaka sina soldater uppges inte vara troligt, eftersom de står under amerikanskt befäl.
Christina Simma/Piteå-Tidningen