MMA-fightern från Skellefteå hoppade in med oerhört kort varsel. Han fick frågan att gå match dagen innan invägningen – men valde ändå att tacka ja till match i Superior Challenge, som avgjordes på Cirkus i Stockholm.
– Jag var i väldigt bra form och har egentligen tränat riktigt bra i två års tid. Sedan hade jag tränat stenhårt med Fernando Flores inför hans match.
Motståndaren Bartosz Wojcikiewicz var obesegrad och rankas som ett toppnamn.
– Han är bra, men vi kände att det fanns bra möjligheter att hitta luckor i hans sätt att fightas.
Matchen gick nästan som förväntat och Wojcikiewicz tog tidigt ned Larsson.
– Men det kändes bra. Jag hade bara kontroll på läget fram till slutet av ronden.
Då fastnade Larsson med ett ben och vred knäet. Matchen bröts och Larsson fick köras till röntgen.
Nu har han fått besked.
– Tyvärr är korsbandet av och jag måste opereras. Det är ju en dålig tid också med Corona och allt, men jag hoppas det ska lösa sig. Jag kommer tillbaka.
Hur ser du på framtiden?
– Jag studerar och har ett jättebra upplägg så att jag kan träna samtidigt. Jag har kört två pass per dag. Nu får jag satsa mer på att träna överkropp närmaste tiden.
Larsson studerar till fritidspedagog och fyllde 30 år lite tidigare i år. Han har tre vinster och sex förluster som MMA-proffs.