Den första händelsen utspelades på söndagskvällen då någon eller några hade kastat sönder fönstret till kiosken tillhörande och i samma byggnad som Myckle IK:s kansli. Fönstret hade även brutits upp och när Norran då besökte platsen berättade kassören Lars Andersson att skadegörelsen skulle komma att kosta klubben minst 10 000 kronor.
Vid det tillfället hade dock ingen gått in i klubbhuset och ingenting hade således stulits.
Men natten mot torsdag var det dags igen, och den andra gången stannade det inte vid skadegörelse. Efter att ha tagit sig in via samma fönster som krossades i söndags bröt en eller flera inbrottstjuvar upp dörren till kontoret där ett tungt dokumentskåp också stals.
– De var nog här och rekade i söndags sen använde de den tillfälliga lösningen där fönstret gick sönder i söndags för att ta sig in. Det känns ju väldigt olustigt och tråkigt att det händer igen, och man funderar på varför det ska hända just oss, säger Andersson som visar var tjuvarna tog sig in och hur de rörde sig för att ta sig fram till kontorsdörren som bröts upp.
– Här har de brutit upp dörren, och den kommer ju kosta flera tusen att fixa.
Vad kommer det kosta er allt som allt?
– Ja, minst 20 000 med fönstret som krossades i söndags inräknat. Men det kan bli ännu dyrare.
Vad fick tjuvarna med sig i dokumentskåpet?
– Helt oviktiga papper, absolut ingenting av värde.