Förutom att bryggorna är nya och fräscha betyder det att de kan utöka sina åtråvärda båtplatser en aning. De har varit 74 stycken och nu blir det cirka 80 stycken. Alla medlemmar har dock inte egen båtplats då cirka 100 familjer och 50 enskilda är med i föreningen som nu börjar vara ganska gammal.
– Klubben firar 50 i år, och vårat årliga arrangemang Öppna Lapplandsmästerskapen firar 20 år. Det är bara synd att pandemin sätter stopp för firandet. Vi kan ju inte ha några öltält år så det får vi fira ordentligt nästa år istället, säger Mikael Wikström, sekreterare i klubben.
Trollingfisket är något som tilltalar en ganska stor och spridd skara. Medlemmarna kommer från Arjeplog, Arvidsjaur, Luleå, Skellefteå och ännu fler städer.
– Äldsta medlemmen är väl runt 90, och hon har tagit hem mästerskapet, säger Wikström.
De hoppas att ännu fler ska intressera sig för trollingfisket. Därför finns det vissa fördomar om trollingfiske som de skulle vilja krossa.
– Det är lite snedvridet hur mycket pengar folk tror att man måste lägga ut. Att en båt måste kosta en halv miljon. Vi har haft ett lag som klått alla och vann mästerskapet med en liten plastbåt, säger Mikael Wikström.
– Och ingen i klubben bryr sig om du kommer med en båt för 800 000 kronor eller en båt för 800, säger Monica Andersson, ordförande.
Alla hjälper varandra, även om det är tävling. Många av dem har fått pausa fisket en bra stund och åka ut på sjöräddning när någons båt strejkat.
– Man samlas och hjälper varandra, det är som inom motorsporten, där finns det alltid någon som har reservdelar om något går fel. Förra året sjönk det en båt här vid bryggan, säger Mikael Wikström.
– Ja det var jag det, och dagen före tävling, suckar Magnus Widman, och fortsätter:
– Men nog fick vi upp den och igång den till dagen efter ändå.
Öppna lapplandsmästerskapet fick SM-status precis innan pandemin, så tyvärr har det inte körts under SM-flagg ännu då man inte vill uppmuntra till långa resor. Istället hoppas de på nästa år. Nästa vecka drar de också igång det årliga Arjeplogsmästerskapet som har sex deltävlingar.
– Då trollar vi på de stora sjöarna Hornavan, Tjeggelvas och Storavan. Då är det catch and release så man får fotografera fiskarna mot en måttbräda och släppa tillbaka dom, så det är inget rovfiske vi pratar om. Det funkar jättebra, säger Wikström.