Ny utbildning till A-kommunerna

En ny utbildning startar för yrkesverksamma näringslivsutvecklare, företagslotsar eller näringslivschefer i inlandet. Det är näringslivschefer inom Region 10 som efterfrågat utbildningen för att skapa mer enhetlig kunskapsnivå.

Utbildningen certifierad näringslivsutvecklare ges i samarbete med den ideella föreningen Sveriges kommunala näringslivstjänstemän.

Utbildningen certifierad näringslivsutvecklare ges i samarbete med den ideella föreningen Sveriges kommunala näringslivstjänstemän.

Foto: Annika Byrde/TT

Arjeplog2022-04-07 16:30

Det är Företagsekonomiska institutet, FEI, som startar utbildningen certifierad näringslivsutvecklare. Tanken är att den ska ge bredd och djup inom flera viktiga områden som berör arbetet med näringslivsutveckling.

– De som arbetar med kommunal näringslivsutveckling har ofta väldigt olika bakgrund och målet är att skapa mer enhetlig kunskapsnivå, säger Mikael Weimarck, akademisk chef på FEI.

Utbildningen är framtagen utifrån en förfrågan från näringslivschefer inom Region 10 – Vilhelmina, Storuman, Sorsele, Malå, Norsjö, Lycksele, Åsele, Dorotea, Arjeplog och Arvidsjaur. Enligt Lotta Lestander, näringslivschef i Arjeplog, har idén funnits i många år.

– Det senaste året har vi jobbat aktivt tillsammans med de kunskapsbehov som är gemensamma för oss alla. Alla näringslivschefer i kommunerna har intervjuats och vi har också haft olika workshops för att i samverkan identifiera behov och kunskapsområden för att få fram ett underlag till utbildningen, säger hon.

undefined
"Med ökad kunskap blir vi också ännu bättre på att stötta och hjälpa våra lokala företag", säger Lotta Lestander, näringslivschef i Arjeplog. (Arkivbild)
undefined
"Det känns jättebra, vi ser ett stort behov av utbildningen", säger Anne Enoksson, näringslivschef i Arvidsjaur. (Arkivbild)

Det är en distansutbildning som är utformad för att kunna arbeta parallellt med studier.

– Det känns jättebra, vi ser ett stort behov av utbildningen. Alla som jobbar inom näringslivet i kommunen kommer från olika bakgrunder, och med utbildningen kan vi alla få en gemensam nämnare och vi får en jämnare kunskapsnivå. Alla har ett behov av att utvecklas, säger Anne Enoksson, näringslivschef i Arvidsjaur.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!