Man vet inte värdet av det man har förrän det är borta, brukar man säga. I mars flyttar Arjeplogs skoterförenings ordförande Sandra Jonsson från kommunen. Då försvinner också eldsjälen som ensam såg till att skoterlederna kring Arjeplogs samhälle preparerades under förra vintern.
– Det har känts tungt. Min ambition var att göra som i andra klubbar där medlemmarna gemensamt hjälps åt att hålla lederna fina, men det fungerar inte i Arjeplog. Det finns inget intresse. Jag kan inte stå för att fixa 30-40 mil leder ensam. Jag pluggar på heltid, har jobb på sidan av. Det blir inte så mycket tid över, säger Jonsson.
Det är lite drygt ett år sedan Sandra Jonsson kallade till ett möte där man skulle diskutera ledprepareringens framtid. Det blev en infekterad historia som slutade med att föreningens kassör avsade sig sitt uppdrag på stående fot.
– Men han blev kvar tills vi skulle hitta en ny kassör. Det har varit mycket interna bråk sedan dess som lett till att jag tappat energin och lusten. Sponsorerna vi skulle ragga ihop lyste med sin frånvaro. Förutom Experience Arjeplog och Kens allmek.
Det hänger i luften om det alls blir någon preparering av lederna i år.
– Det är att försöka hitta tid, vi får se. Just nu behöver vi hitta en ny ordförande som kan segla det här skeppet framåt och inte under ytan. Och försöka få arjeplogarna att förstå att om man vill ha skoterleder måste man bidra själva.