Höstmarknad med sjöodjur och kroatisk kebab

Det blev en höstmarknad med både gammalt och nytt. Konstinstallation och försäljning av allt från hantverk och mat till smycken, kläder och godis. Som vanligt var lördagen den stora folkfesten. Och äntligen fanns det korgar att köpa på Arjeplogs marknad.

Under lördagen var de mycket folk på Guld-Klas torg trots.

Under lördagen var de mycket folk på Guld-Klas torg trots.

Foto: Ann-Christine Holmgren

Arjeplog2022-10-09 08:09

Företaget Skånekorg Eftr. har efter flera års frånvaro kommit tillbaka till mångas glädje. Och massor av korgar fanns utspridda på Guld-Klas torg. Jan Pettersson, Vitå, Luleå, driver företaget tillsammans med sin sambo Lee.

– Det är sex år sedan vi var här sist, lönsamheten började bli så dålig att jag fick skaffa mig ett annat jobb, säger Jan Pettersson som har drivit företaget i 23 år. I dag är det framförallt bränslekostnaderna som är det stora problemet.

– Lastbilen som jag kör tar tre liter per mil. Bara resan är en kostnad på 4 550 kronor, säger han.

undefined
Jan Pettersson med företaget Skånetorg Fftr, var åter i Arjeplog efter sex års frånvaro."Lönsamheten började bli så dålig att jag fick skaffa mig ett annat jobb", säger han.

Ett troget strävsamt gammalt par på Arjeplogs höstmarknad är Anna-Lisa och Nils-Olof Östman som säljer egentillverkade naturprodukter och hantverk. De bor numera i Sorsele och har besökt höstmarknaden under cirka 40 års tid. Båda är över 80 år och deras firma har det drivit i 67 år. De är båda svampkonsulenter och Anna-Lisa är också örtterapeut. De säljer bland annat kryddor, torkat svamp, sylt, tvål och salvor. Förutom naturprodukter säljer de också andra hantverk och smycken.

– Alla naturprodukter har vi gjort själva från grunden det är endast förpacknings-material som vi köpt, smyckena är det maken som tillverkar, säger Anna-Lisa.

undefined
Anna-Lisa och Nils-Olof Östman, Sorsele, sålde egentillverkade naturprodukter och hantverk. De har drivit sitt företag i 67 år
undefined
I Silvermuseet fanns Hantverkargränd där fem lokala hantverkare sålde sina alster.
undefined
Johan och Dorthy Hermansson köpte tavlor av Birgit Wennström som tillverkats av växtfärgat garn.

Nere i Silvermuseets rum Västan fanns Hantverkargränd med lokala hantverkare som sålde sina alster. Hantverkargränd är en sammanslutning som bildats för många år sedan för att lokala hantverkare skulle få verka och synas under marknadshelgen. 

I år fanns de en matnyhet som snabbt blev populär, en kroatisk kebab som serverades av Dragan och Jasmina från Sorsele. Rätten består av ett luftigt bröd, liknande pitabröd, som serveras med grillade kroatiska järpar, hackad lök och smält smör.

undefined
En ny maträtt serverades till hugade marknadsbesökare. Här är det Dragan från Sorsele som grillar kroatisk Kebab.
undefined
Sjösättning av sjöodjuret Hornava gjordes av Petronella Edlund, Mattias Backman och Johan Löfbom.

Under lördageftermiddag sjösattes sjöodjuret Hornava som PT tidigare skrivit om. Skapelsen har gjorts av ungdomar i Arjeplog under ledning av Harleen Kalkat och Petronella Edlund. Under sjösättningen berättades en saga om Stallo som slåss mot sjöodjuret.

Det var också avslutning på sommarens Top av Arjeplog med frågesport och vinstutdelning.

– Vi är rörda och överraskade över att intresset har funnits kvar och att Top av Arjeplog har blivit ett begrepp, säger initiativtagaren Maria Söderberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!