Emma visar upp sin käraste ägodel i ny tv-serie

Emma Hallnor är skoterfantasten från Arjeplog som kommer synas i tv-rutan när SVT:s serie "Skoter är livet" har premiär till helgen. "Helt klart en ny upplevelse", säger hon om att ha flera kameror efter sig.

Emma Hallnor från Arjeplog medverkar i SVT:s nya serie Skoter är livet. "Jag lever, äter och skiter skoter under vintern".
Serien är i fyra delar och programledare är Tanja Nordfjell och Saara Hermansson.

Emma Hallnor från Arjeplog medverkar i SVT:s nya serie Skoter är livet. "Jag lever, äter och skiter skoter under vintern". Serien är i fyra delar och programledare är Tanja Nordfjell och Saara Hermansson.

Foto: Privat

Arjeplog2022-10-28 15:00

Det började med att Jenny Skoglund, producent på SVT i Arvidsjaur, frågade om lite inspel till ett program om skotrar.

– Absolut ville jag hjälpa till. Jag berättade vad jag tror att folk vill se och hur de kunde vinkla programmet. Sedan gick det bara några veckor och så frågade Jenny om inte jag ville vara med, berättar Emma Hallnor.

undefined
Emma Hallnor från Arjeplog medverkar i SVT:s nya serie Skoter är livet. "Jag lever, äter och skiter skoter under vintern". Serien är i fyra delar och programledare är Tanja Nordfjell och Saara Hermansson.

Redan som liten fann hon intresse i skoterkörning när hon körde varv på varv runt huset med sin Kitty cat-skoter.

– Jag minns att jag körde fast och att jag skrek och att pappa skrek. Ja, det var kaos, skrattar hon.

Därefter lät hon skotern stå och fokuserade i stället på hästar. Tills hon träffade en kille som gillade friåkning och blev erbjuden att följa med.

– Jag är lite sådan att antingen ska det vara eller så ska det inte vara, det är likadant med träningen också. Jag kan aldrig träna ett lugnt benpass för jag kör stenhårt och sedan kan jag inte gå på en vecka.

undefined
Under de senaste skotersäsongerna har Emma Hallnor kört bil cirka 700 mil för att ta sig till den bästa skoteråkningen. "Det är värt alla pengar i världen".

2014 köpte hon sin första egna friåkningsskoter och därifrån har hon tagit sig till att i dagsläget ha två större sponsorer. Men ändå behöver hon prioritera i vardagen för att ha råd.

– Jag har väl inte köpt ett nytt klädesplagg på fyra år. Just friåkning är att kasta pengar i ett stort svart hål, men jag får en kick av det som jag aldrig har fått av något annat, det är värt alla pengar i världen.

Inspelningen gjordes dels hemma hos Emma, på gymmet och självklart filmades det också när det kördes skoter utanför Arvidsjaur.

Hur var det att bli filmad?

– Helt klart en ny upplevelse, speciellt när en kamera dyker upp under hakan samtidigt som man står och vispar gröt till frukost, skrattar hon.

Framför allt hoppas hon på att kunna inspirera tjejer till att börja köra skoter och hantera allt runt körningen själv.

– Min personliga åsikt är att många börjar köra via sina pojkvänner men sen när det tar slut så säljer man skotern. Många singeltjejer vill börja köra men tycker kanske att det kan känns svårt att exempelvis lasta själv. Det känns kul att jag kan inspirera till att vara en singeltjej och få ihop allting ändå.

undefined
"Fram till mars är det lössnön man jagar att köra i. Men framåt våren, då vill man upp till fjälls, det är magiskt. I år körde vi fram till midsommardagen, då kör man som på betong, men i brist på bröd får man ju äta limpa".

Hon lyfter också fram det stora kontaktnät som vuxit fram sedan hon började köra skoter.

– Tack vare skoteråkningen känns det som att jag har vänner över hela landet.

Den 30 oktober är det premiär på SVT play och i fyra delar får man följa olika skoterfantaster.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!